Astronomowie znaleźli najlepsze miejsce do obserwacji gwiazd. Jest jeden haczyk

Naukowcom udało się ustalić najlepsze miejsce na Ziemi na ustawienie teleskopu. Niestety jest jeden problem - najwyższa kopuła lodowa na Płaskowyżu Polarnym Antarktydy to miejsce, gdzie odnotowuje się ekstremalnie niskie temperatury.

Astronomowie znaleźli najlepsze miejsce do obserwacji gwiazd. Jest jeden haczyk
Źródło zdjęć: © fot. Wikimedia
Klaudia Stawska-Magdziak

31.07.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:46

Mowa o miejscu znanym jako Kopuła A, która wznosi się ponad 4 km nad poziom morza i znajduje się ok. 1200 km od oceanu, będąc pośrodku najzimniejszego kontynentu.

  • Teleskop ustawiony na Kopule A mógłby zapewnić znacznie lepszą widoczność od podobnego teleskopu znajdującego się w jakimkolwiek innym miejscu astronomicznym na planecie - powiedział astronom Paul Hickson z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, współautor badania.
  • Połączenie dużej wysokości, niskiej temperatury, długich okresów ciągłej ciemności i wyjątkowo stabilnej atmosfery sprawia, że ​​Kopuła A jest bardzo atrakcyjną lokalizacją dla astronomii optycznej i podczerwonej - dodał.

Jednym z największych wyzwań w astronomii na Ziemi jest przezwyciężenie wpływu turbulencji atmosferycznych na jakość obrazu teleskopu. To właśnie ona sprawia, że gwiazdy zdają się migotać, czemu towarzyszy zjawisko zwane "widmem". Umieszczenie teleskopu na kopule A znacznie zmniejszyłoby ten problem.

Obecnie obserwatoria o najwyższej wydajności znajdują się na dużych wysokościach wzdłuż równika (w Chile i na Hawajach) i oferują widzenie w zakresie od 0,6 do 0,8 sekundy łukowej. Na Antarktydzie ten wskaźnik mógłby spaść do 0,23.

Hickson dodał również, że taki teleskop byłby w stanie wykryć obiekty, które nie świecą dostatecznie jasno, by zauważyć je w innych okolicznościach. Niestety jest jeden poważny problem - temperatura tam dochodzi nawet do -90 stopni Celsjusza.

Jeśli naukowcy znaleźliby sposób na rozwiązanie problemu temperatury, to jakość obserwacji udałoby się poprawić nawet o 10-12 proc. Na razie rozwiązaniem okazał się teleskop stojący na Kopule C, gdzie temperatury są "nieco wyższe" i sięgają -75 stopni Celsjusza. Sam teleskop obsługiwany jest automatycznie na bezzałogowej stacji przez siedem miesięcy.

Badania zostały przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomów z Chin, Australii i Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, a opublikowane 29 lipca w czasopiśmie Nature.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.