AUJIK – Japończycy, którzy wierzą, że maszyny mają dusze [wideo]

AUJIK - Japończycy, którzy wierzą, że maszyny mają dusze [wideo]
AUJIK - Japończycy, którzy wierzą, że maszyny mają dusze [wideo]
Marek Maruszczak

30.09.2010 22:00, aktual.: 11.03.2022 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyobrażaliście sobie kiedyś, że rower to niedorosły motocykl? Albo że wasz komputer też ma duszę? Istnieje grupa wyznaniowo-filozoficzna, która z takich poglądów uczyniła coś na kształt religii. Zobaczcie, jak tłumaczą swoje poglądy, podpierając je przemawiającymi do wyobraźni animacjami komputerowymi.

AUJIK

[url=http://vimeo.com/6373692]

[/url]

AUJIK lub QNQ to grupa wyznaniowa częściowo wywodząca swoje poglądy z shintoizmu. Poglądy AUJIK to rozwinięcie shintoistycznej wiary w to, że wszystko, co stworzyła natura, jest żywe (także woda, kamienie itd.). Skoro człowiek jest tworem natury, to zdaniem AUJIK dzieła jego rąk również powinny być żywe i mieć duszę.

Las w lesie

[url=http://vimeo.com/13567516]

[/url]

Nashi, zamaskowany członek AUJIK, opowiada o zmniejszających się różnicach pomiędzy wytworami czysto naturalnymi, takimi jak drzewa, kamienie i woda, a dziełami rąk ludzkich. Zdaniem grupy, którą reprezentuje, proces ten można i powinno się przyspieszyć, tworząc hybrydy podobne do tych widocznych na zdjęciu. Jeżeli przyjmiemy ten punkt widzenia, to każdy naukowiec zajmujący się cybernetycznymi ulepszeniami ludzkiego ciała realizuje plan AUJIK.

Miejskie roboty

[url=http://vimeo.com/13885334]

[/url]

Na nagraniu widać komputerowo wygenerowane roboty umieszczone w różnych lokacjach w całej Japonii. Czy nasze miasta będą kiedyś wyglądały podobnie? Właściwie, to gdyby wyeliminować obsługę np. maszyn odnawiających nocami płaskie znaki drogowe, to już teraz mielibyśmy przedsmak AUJIKowego świata.

Dzieci i roboty

[url=http://vimeo.com/6620739]

[/url]

Tym razem możemy zobaczyć grupkę dzieci bawiących się z drzewem-robotem. Widok dość niepokojący, ale czy taka zabawa naprawdę znacząco różni się od całych dni spędzanych przed komputerem? W poszukiwaniu bardziej dosłownej analogii wystarczyłoby zresztą sięgnąć do nagrań ludzi wymachujących rękami przed Kinectem, Wii i Move.

Ogród anomalii

[url=http://vimeo.com/14822511]

[/url]

Choć czasami zachowanie rzeczy martwych wymusza ich antropomorfizowanie, to na co dzień nie wierzę w to, że mój komputer ma duszę. Inna sprawa, że poglądy grupy AUJIK prowokują do myślenia o roli nowoczesnych technologii w życiu większości ludzi.

Ostatecznie nie trzeba się nad niczym zastanawiać i po prostu cieszyć się trochę strasznymi, ale jakże klimatycznymi nagraniami i ciekawą muzyką, która im towarzyszy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)