AUJIK – Japończycy, którzy wierzą, że maszyny mają dusze [wideo]

AUJIK – Japończycy, którzy wierzą, że maszyny mają dusze [wideo]30.09.2010 22:00
AUJIK - Japończycy, którzy wierzą, że maszyny mają dusze [wideo]
AUJIK - Japończycy, którzy wierzą, że maszyny mają dusze [wideo]
Marek Maruszczak

Wyobrażaliście sobie kiedyś, że rower to niedorosły motocykl? Albo że wasz komputer też ma duszę? Istnieje grupa wyznaniowo-filozoficzna, która z takich poglądów uczyniła coś na kształt religii. Zobaczcie, jak tłumaczą swoje poglądy, podpierając je przemawiającymi do wyobraźni animacjami komputerowymi.

AUJIK

[url=http://vimeo.com/6373692]

[/url]

AUJIK lub QNQ to grupa wyznaniowa częściowo wywodząca swoje poglądy z shintoizmu. Poglądy AUJIK to rozwinięcie shintoistycznej wiary w to, że wszystko, co stworzyła natura, jest żywe (także woda, kamienie itd.). Skoro człowiek jest tworem natury, to zdaniem AUJIK dzieła jego rąk również powinny być żywe i mieć duszę.

Las w lesie

[url=http://vimeo.com/13567516]

[/url]

Nashi, zamaskowany członek AUJIK, opowiada o zmniejszających się różnicach pomiędzy wytworami czysto naturalnymi, takimi jak drzewa, kamienie i woda, a dziełami rąk ludzkich. Zdaniem grupy, którą reprezentuje, proces ten można i powinno się przyspieszyć, tworząc hybrydy podobne do tych widocznych na zdjęciu. Jeżeli przyjmiemy ten punkt widzenia, to każdy naukowiec zajmujący się cybernetycznymi ulepszeniami ludzkiego ciała realizuje plan AUJIK.

Miejskie roboty

[url=http://vimeo.com/13885334]

[/url]

Na nagraniu widać komputerowo wygenerowane roboty umieszczone w różnych lokacjach w całej Japonii. Czy nasze miasta będą kiedyś wyglądały podobnie? Właściwie, to gdyby wyeliminować obsługę np. maszyn odnawiających nocami płaskie znaki drogowe, to już teraz mielibyśmy przedsmak AUJIKowego świata.

Dzieci i roboty

[url=http://vimeo.com/6620739]

[/url]

Tym razem możemy zobaczyć grupkę dzieci bawiących się z drzewem-robotem. Widok dość niepokojący, ale czy taka zabawa naprawdę znacząco różni się od całych dni spędzanych przed komputerem? W poszukiwaniu bardziej dosłownej analogii wystarczyłoby zresztą sięgnąć do nagrań ludzi wymachujących rękami przed Kinectem, Wii i Move.

Ogród anomalii

[url=http://vimeo.com/14822511]

[/url]

Choć czasami zachowanie rzeczy martwych wymusza ich antropomorfizowanie, to na co dzień nie wierzę w to, że mój komputer ma duszę. Inna sprawa, że poglądy grupy AUJIK prowokują do myślenia o roli nowoczesnych technologii w życiu większości ludzi.

Ostatecznie nie trzeba się nad niczym zastanawiać i po prostu cieszyć się trochę strasznymi, ale jakże klimatycznymi nagraniami i ciekawą muzyką, która im towarzyszy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)