AUJIK – Japończycy, którzy wierzą, że maszyny mają dusze [wideo]

Wyobrażaliście sobie kiedyś, że rower to niedorosły motocykl? Albo że wasz komputer też ma duszę? Istnieje grupa wyznaniowo-filozoficzna, która z takich poglądów uczyniła coś na kształt religii. Zobaczcie, jak tłumaczą swoje poglądy, podpierając je przemawiającymi do wyobraźni animacjami komputerowymi.

AUJIK - Japończycy, którzy wierzą, że maszyny mają dusze [wideo]
AUJIK - Japończycy, którzy wierzą, że maszyny mają dusze [wideo]
Marek Maruszczak

30.09.2010 | aktual.: 11.03.2022 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

AUJIK

[url=http://vimeo.com/6373692]

[/url]

AUJIK lub QNQ to grupa wyznaniowa częściowo wywodząca swoje poglądy z shintoizmu. Poglądy AUJIK to rozwinięcie shintoistycznej wiary w to, że wszystko, co stworzyła natura, jest żywe (także woda, kamienie itd.). Skoro człowiek jest tworem natury, to zdaniem AUJIK dzieła jego rąk również powinny być żywe i mieć duszę.

Las w lesie

[url=http://vimeo.com/13567516]

[/url]

Nashi, zamaskowany członek AUJIK, opowiada o zmniejszających się różnicach pomiędzy wytworami czysto naturalnymi, takimi jak drzewa, kamienie i woda, a dziełami rąk ludzkich. Zdaniem grupy, którą reprezentuje, proces ten można i powinno się przyspieszyć, tworząc hybrydy podobne do tych widocznych na zdjęciu. Jeżeli przyjmiemy ten punkt widzenia, to każdy naukowiec zajmujący się cybernetycznymi ulepszeniami ludzkiego ciała realizuje plan AUJIK.

Miejskie roboty

[url=http://vimeo.com/13885334]

[/url]

Na nagraniu widać komputerowo wygenerowane roboty umieszczone w różnych lokacjach w całej Japonii. Czy nasze miasta będą kiedyś wyglądały podobnie? Właściwie, to gdyby wyeliminować obsługę np. maszyn odnawiających nocami płaskie znaki drogowe, to już teraz mielibyśmy przedsmak AUJIKowego świata.

Dzieci i roboty

[url=http://vimeo.com/6620739]

[/url]

Tym razem możemy zobaczyć grupkę dzieci bawiących się z drzewem-robotem. Widok dość niepokojący, ale czy taka zabawa naprawdę znacząco różni się od całych dni spędzanych przed komputerem? W poszukiwaniu bardziej dosłownej analogii wystarczyłoby zresztą sięgnąć do nagrań ludzi wymachujących rękami przed Kinectem, Wii i Move.

Ogród anomalii

[url=http://vimeo.com/14822511]

[/url]

Choć czasami zachowanie rzeczy martwych wymusza ich antropomorfizowanie, to na co dzień nie wierzę w to, że mój komputer ma duszę. Inna sprawa, że poglądy grupy AUJIK prowokują do myślenia o roli nowoczesnych technologii w życiu większości ludzi.

Ostatecznie nie trzeba się nad niczym zastanawiać i po prostu cieszyć się trochę strasznymi, ale jakże klimatycznymi nagraniami i ciekawą muzyką, która im towarzyszy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.