Balon w kształcie dysku zdolny przenieść 150 ton

Ponoć Napoleon Bonaparte swego czasu planował przeprowadzić inwazję na Wlk. Brytanię z użyciem balonów. Z planów wyszło mu niewiele, ale z pewnością nie miał w swoim orężu 150-metrowego balonu zdolnego przenosić całe budynki.

Balon skylifter
Balon skylifter
Paweł Piejko

Ponoć Napoleon Bonaparte swego czasu planował przeprowadzić inwazję na Wlk. Brytanię z użyciem balonów. Z planów wyszło mu niewiele, ale z pewnością nie miał w swoim orężu 150-metrowego balonu zdolnego przenosić całe budynki.

Obecnie najmocniejsze helikoptery są w stanie przewozić ładunki ważące do ok. 20 ton, np. helikopter Mil Mi-26. Tymczasem australijska firma Skylifter (to odpowiednia nazwa) pracuje obecnie nad widocznym na fotce niecodziennym balonem.

Pojazd ma 150 metrów średnicy, a kształtem przypomina talerz - dzięki takiej budowie balon ma być mniej wrażliwy na podmuchy wiatrów. Zasięg sięga nawet do 2000 kilometrów, a maksymalna prędkość wynosi 45 węzłów (ok. 83 km/h). Płaska i ogromna powierzchnia ma zadziałać w trakcie lądowania podobnie do spadochronu.

Najciekawszy jest jednak przede wszystkim udźwig balonu, który ma wynosić 150 ton. Zdaniem producenta taki balon mógłby przenosić mobilne szpitale do trudno dostępnych rejonów z dala od miast (p. zdjęcie) czy centra pomocy poszkodowanym w trakcie rozmaitych katastrof. Skylifter mówi także o możliwości przenoszenia luksusowych statków.

Obraz

Australijczycy zbudowali już miniaturową, zdalnie sterowaną wersję balonu, którą nazwali Betty. Udźwig wynosi wprawdzie tylko pół kilograma, ale chodziło przede wszystkim o zaprezentowanie wynalazku. Pełnowymiarowa wersja ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat - jeśli balon nie sprawdzi się faktycznie do przenoszenia niewielkich budynków, może posłużyć po prostu jako latający hotel.

Obraz

Źródło: economist

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.