Balony z helem sposobem na kosmiczny złom?

Inżynierowie od dawna zastanawiają się jak poradzić sobie z kosmicznymi śmieciami. Najnowszym pomysłem jest wykorzystanie... balonów napełnianych helem, które mogłyby przyciągać zużyte satelity w kierunku naszej planety.

Balony z helem sposobem na kosmiczny złom?
Paweł Żmuda

Inżynierowie od dawna zastanawiają się jak poradzić sobie z kosmicznymi śmieciami. Najnowszym pomysłem jest wykorzystanie... balonów napełnianych helem, które mogłyby przyciągać zużyte satelity w kierunku naszej planety.

Niektórzy specjaliści uważają, że satelity powinny być wyposażane w dodatkowe silniki, które pod koniec okresu eksploatacji mogłyby ściągać je do atmosfery, gdzie złom mógłby zostać spalony. Niestety, takie rozwiązanie wymaga dodatkowych zbiorników na paliwo, co znacznie zwiększa koszty wysłania satelitów. Balony są znacznie tańsze.

Inżynierowie z Global Aerospace Corporation zaprezentowali swój pomysł na konferencji Astrodynamics Specialist w Toronto. Według nich satelity powinny być wyposażane w balony z helem lub innym gazem. Według GAC balony są w stanie ściągnąć satelitę na wysokość około 830 kilometrów. Wystarczająco nisko, by je spalić.

Gossamer Orbit Lowering Device ma spore szanse na realizację. Firma poszukuje obecnie zewnętrznych inwestorów, którzy pomogliby w wykonaniu demonstracyjnego lotu. Miejmy nadzieję, że się uda.

Źródło: newscientist

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.