Baterie słoneczne w rozpylaczu

Baterie słoneczne zyskują coraz większą aprobatę również w naszym społeczeństwie. Wiele dachów domów ma już panele, na które mieszkańcy bloków mieszkalnych patrzą zazdrosnym okiem. Gdzie oni mają umieścić swoje? Odpowiedź brzmi - na szybach!

baterie słoneczne w rozpylaczu
baterie słoneczne w rozpylaczu
Krzysztof Cyło

18.08.2010 13:00

Baterie słoneczne zyskują coraz większą aprobatę również w naszym społeczeństwie. Wiele dachów domów ma już panele, na które mieszkańcy bloków mieszkalnych patrzą zazdrosnym okiem. Gdzie oni mają umieścić swoje? Odpowiedź brzmi - na szybach!

Norweska firma EnSol opatentowała właśnie projekt paneli słonecznych w sprayu. Cienką i - co najważniejsze - przezroczystą warstwę takiego filtra można będzie nanieść zarówno na szyby okien, jak i mury.

W odróżnieniu do standardowych krzemowych paneli rozpylana substancja zawierać będzie nanocząsteczki metali. Sposób działania takich baterii będzie się różnił. Nad tym pracuje zespół EnSol z badaczami z uniwersytetu w Leicester z Wydziału Fizyki i Astronomii.

Prof. Chris Binns wykładający nanotechnologię na tej uczelni stwierdził:

Jedną z największych zalet rozpylacza jest to, że cienka i przezroczysta warstwa substancji może być nałożona na każdą szklaną szybę. Oznacza to, że okna w budynkach mogą stać się generatorami energii.

W dalszej części wypowiedzi profesor przyznał, że nieznacznie mniej światła będzie dochodziło do pomieszczeń. Grubszą warstwą paneli słonecznych można będzie pokryć mury budynków.

EnSol chciałby osiągnąć 20% wydajności swoich paneli. Jeśli im się to uda, to produkt trafi do sprzedaży w 2016 roku.

Źródło: Gizmag

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.