Będziemy używać uranu do budowy dysków twardych? [wideo]

Fot. Flickr.com/abdallahh/lic. CC
Fot. Flickr.com/abdallahh/lic. CC
Grzegorz Nowak

30.04.2011 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grupa naukowców z Uniwersytetu Nottingham uważa, że w przyszłości jest na to duża szansa. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika komputera?

Grupa naukowców z Uniwersytetu Nottingham uważa, że w przyszłości jest na to duża szansa. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika komputera?

Chemicy z Uniwersytetu Nottingham zdołali stworzyć nową cząsteczkę, która mogłaby zostać w przyszłości wykorzystana do produkcji znacznie bardziej pojemnych dysków twardych. Nowa cząsteczka zawiera dwa atomy uranu, jednak wykazuje właściwości magnetyczne, dzięki czemu można ją użyć do zapisu danych.

Obecnie zapis na dyskach twardych odbywa się w ramach zjawiska magnetyczności. Dzięki polaryzacji, odpowiednie ustawienie biegunów odpowiada zerom i jedynkom. a więc zapisowi cyfrowemu. Celem naukowców jest stworzenie technologii zapisu opartej na jednej cząsteczce (single-molecule magnet - SMM), dzięki czemu dałoby się osiągnąć znacznie większą przestrzeń do zapisu - stokrotnie lub nawet tysiąckrotnie!

Jest jednak jeden problem, który sprawia, że szybko takiej technologii nie ujrzymy. Stworzona przez Brytyjczyków cząsteczka zachowuje swoje właściwości magnetyczne jedynie w bardzo niskich temperaturach - rzędu kilku stopni powyżej zera absolutnego. Jak na razie nie zapowiada się, żeby chłodzenie pecetów było aż tak wydajne.

Poniżej filmik, w którym naukowcy przedstawiają swoje osiągnięcia.

Magnetic Uranium - Periodic Table of Videos

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)