Będziemy używać uranu do budowy dysków twardych? [wideo]

Grupa naukowców z Uniwersytetu Nottingham uważa, że w przyszłości jest na to duża szansa. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika komputera?

Fot. Flickr.com/abdallahh/lic. CC
Fot. Flickr.com/abdallahh/lic. CC
Grzegorz Nowak

30.04.2011 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grupa naukowców z Uniwersytetu Nottingham uważa, że w przyszłości jest na to duża szansa. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika komputera?

Chemicy z Uniwersytetu Nottingham zdołali stworzyć nową cząsteczkę, która mogłaby zostać w przyszłości wykorzystana do produkcji znacznie bardziej pojemnych dysków twardych. Nowa cząsteczka zawiera dwa atomy uranu, jednak wykazuje właściwości magnetyczne, dzięki czemu można ją użyć do zapisu danych.

Obecnie zapis na dyskach twardych odbywa się w ramach zjawiska magnetyczności. Dzięki polaryzacji, odpowiednie ustawienie biegunów odpowiada zerom i jedynkom. a więc zapisowi cyfrowemu. Celem naukowców jest stworzenie technologii zapisu opartej na jednej cząsteczce (single-molecule magnet - SMM), dzięki czemu dałoby się osiągnąć znacznie większą przestrzeń do zapisu - stokrotnie lub nawet tysiąckrotnie!

Jest jednak jeden problem, który sprawia, że szybko takiej technologii nie ujrzymy. Stworzona przez Brytyjczyków cząsteczka zachowuje swoje właściwości magnetyczne jedynie w bardzo niskich temperaturach - rzędu kilku stopni powyżej zera absolutnego. Jak na razie nie zapowiada się, żeby chłodzenie pecetów było aż tak wydajne.

Poniżej filmik, w którym naukowcy przedstawiają swoje osiągnięcia.

Magnetic Uranium - Periodic Table of Videos

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.