Bezpieczny internet w telefonie – czym jest CyberTarcza Orange i jak z niej korzystać?

Bezpieczny internet w telefonie – czym jest CyberTarcza Orange i jak z niej korzystać?

Bezpieczny internet w telefonie – czym jest CyberTarcza Orange i jak z niej korzystać?
Źródło zdjęć: © Pixabay
Materiał partnerski
17.04.2019 06:23, aktualizacja: 25.04.2019 14:15

Każdy użytkownik przechowuje w swoim smartfonie wiele wrażliwych informacji. Telefonu używa się również do wysyłania maili, wiadomości w mediach społecznościowych, a także do przeprowadzania operacji finansowych za pośrednictwem aplikacji banku. Wszystko to sprawia, że - bez wyjątku - wszyscy użytkownicy internetu w smartfonie powinni przykładać dużą uwagę do e-bezpieczeństwa.

Dane pokazują, że wcale nie jest to powszechna praktyka. Naprzeciw tej potrzebie wychodzą już operatorzy. Orange udostępnił swoim abonentom nową usługę – CyberTarczę dla smartfonów i internetu mobilnego. Jak działa i w jaki sposób może zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika przed przykrymi konsekwencjami działalności cyberprzestępców?

Bezpieczeństwo danych w sieci a najczęstsze zagrożenia

Raport „Polski barometr cyberbezpieczeństwa społecznego 2019” pokazuje, że świadomość zagrożeń w internecie jest coraz większa… ale tylko jeśli chodzi o ochronę komputerów. Dane pokazują, że posiadanie programu antywirusowego deklaruje aż 89% użytkowników laptopów czy pecetów. Z bezpieczeństwem internetu mobilnego jest niestety zupełnie na odwrót – 81% użytkowników deklaruje, że nie ma w smartfonie żadnego oprogramowania ochronnego. To duży błąd, bo zagrożenia są takie same niezależnie od urządzenia. Na smartfonie może dość do próby instalacji złośliwego oprogramowania, zablokowania urządzenia – tak zwane ransomware, a nawet próby wykradzenia wrażliwych danych przez podszycie się pod instytucję lub firmę (phishing). Zagrożenie jest tym większe, że korzystanie z internetu w telefonie jest już tak powszechne, że więcej ruch w sieci generuje właśnie tak zwany mobile, niż wejścia z urządzeń stacjonarnych.

CyberTarcza Orange – czym jest i jak działa?

Użytkownicy mogą szukać pomocy w zabezpieczeniu swoich smartfonów u operatorów. Ci, również dostosowują swoją ofertę do zmieniających się okoliczności i potrzeb abonentów.

CyberTarcza to usługa, która już od dawna zabezpiecza użytkowników internetu stacjonarnego Orange. Operator zdecydował się wdrożyć wersję CyberTarczy, z której mogą korzystać również użytkownicy smartfonów.

Mobilna wersja CyberTarczy blokuje między innymi dostęp do niektórych stron internetowych. Mogą być to zarówno strony podejrzane lub niebezpieczne, jak i te zawierające nieodpowiednie treści – na przykład pornograficzne. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko podania swoich danych w witrynie, która powstała tylko po to, by wyłudzić informacje.

CyberTarcza Orange – o tym warto pamiętać

CyberTarcza to usługa, która nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania na telefonie. Oznacza to, że nie zużywa zasobów telefonu, nie zajmuje pamięci i nie obciąża procesora, a także nie zwiększa zużycia baterii. Można powiedzieć, że dla użytkownika jest wręcz niewidzialna.

Z CyberTarczy Orange mogą skorzystać użytkownicy abonamentu telefonicznego, oferty na kartę, pakietu Orange Love, a także użytkownicy mobilnego internetu. Bardzo ważne jest również to, że wykupioną usługę można ochraniać aż do trzech urządzeń bez dodatkowych kosztów.

Bezpieczniejszy internet w telefonie z CyberTarczą

Nie można się łudzić, że Cybertarcza Orange zabezpieczy użytkownika przed każdym niebezpieczeństwem, które czyha na niego w sieci. Niestety, cyberprzestępcy specjalizują się w wymyślaniu coraz bardziej zaawansowanych technologicznie metod oszustw i obejść programów antywirusowych. W tym kontekście CyberTarcza jest dla nich twardym orzechem do zgryzienia, bo jej baza zagrożeń jest aktualizowana na bieżąco. Działanie CyberTarczy połączone z ostrożnością użytkownika pozwala otrzymać całkiem dobre zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z użytkowania mobilnego internetu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)