Ceny i rodzaje pralek – co warto o nich wiedzieć?

Ceny i rodzaje pralek – co warto o nich wiedzieć?

Ceny i rodzaje pralek – co warto o nich wiedzieć?
Redakcja Gadżetomanii
02.08.2021 10:03

Zakup pralki to duży, ale też konieczny wydatek. Stanowi ona obowiązkowy element wyposażenia każdego domu. Jak wybrać dobrą pralkę, która będzie służyć latami? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat cen pralek.

Pralki automatyczne - jakie są ich rodzaje?

Pralki dzielimy na dwa podstawowe rodzaje różniące się od siebie sposobem załadunku. Pierwszym z nich są pralki wolnostojące ładowane od góry typu slim. Są one wąskie o maksymalnej szerokości 45 cm oraz wysokie, a więc żeby włożyć do nich pranie, nie ma konieczności schylania się. W zależności od konkretnego modelu ich bębny mogą pomieścić od 5 do 7 kg wsadu.

Drugim rodzajem są pralki ładowane od frontu ze szklanymi drzwiczkami, pozwalającymi na kontrolowanie cyklu prania. Tego typu sprzęt jest szerszy od wariantu ładowanego od góry. Ma około 60 cm szerokości i 60 cm głębokości. Co więcej, takie pralki w dwóch wersjach - do zabudowy i wolnostojące. Ich bębny mają również większą ładowność od 5 do aż 18 kg prania. Jednak to, co odróżnia je od modelu, do którego pranie wkładamy od góry, to znacznie wyższa cena.

Ceny pralek – ile kosztuje dobra pralka?

Najprostszą pralkę automatyczną możesz kupić już za 800 zł. Jest to jednak typowo niskobudżetowa opcja. Taka pralka będzie posiadać tylko podstawowe programy dla różnych rodzajów tkanin. W najtańszych pralkach rzadko znajdziesz przydatne, dodatkowe funkcje, jak na przykład zabezpieczenie przed zalaniem. Tego typu pralki nie mają też wyświetlacza i panelu elektronicznego, który jest standardem w droższych urządzeniach. Podobna do droższych urządzeń pozostaje jednak prędkość wirowania.

Górną granicę cen pralek jest trudno określić. Firmy, takie jak Electrolux, Beko czy Bosch produkują dobrej jakości pralki, które znajdziemy w sklepach za około 1600 zł. Z drugiej strony firma Samsung oferuje nowoczesne pralki wolnostojące, których ceny zaczynają się od około 5000 zł wzwyż. Na tak wysoką cenę wpływ ilość funkcji, m.in. kilka programów prania dostosowanych do różnych tkanin. Duże znaczenie ma też ich jakość. Jeśli jednak nie zamierzasz sięgać po produkty z najwyższej półki, można przyjąć, że za 3000 zł kupisz pralkę najnowszej generacji, z szerokim wyborem dodatkowych funkcji, jak oświetlenie bębna, możliwość dodawania prania w trakcie pracy pralki, możliwość sterowania smartfonem. Za taką cenę możesz też kupić pralko – suszarkę.

Klasa energetyczna pralki a jej cena

Duży wpływ na cenę pralki mają parametry, które możesz poznać, czytając etykietę energetyczną produktu. Z etykiety dowiesz się, jak duża jest pojemność pralki, jak wiele prądu i wody zużywa urządzenie, a także, jak dużo hałasu generuje. Najważniejszą informacją jest jednak przynależność do określonej klasy energetycznej.

Im wyższa klasa energetyczna, tym większą oszczędnością będzie charakteryzować się dana pralka. Oczywiście takie urządzenie jest też droższe. Jednak duży wydatek zwróci się w formie niższych rachunków za prąd i wodę. Klasy oznaczone są na etykiecie literami od A do D. Klasa najwyższa, czyli A, dzieli się na dodatkowe kategorie od A+ do A+++.

Klasa energetyczna pralki a koszt zużycia energii
Klasa energetyczna pralki a koszt zużycia energii

Najtańsze pralki, w cenie od 800 zł zaliczają się najczęściej do klasy A, rzadziej do A+ lub A++. Pralki najdroższe do 5000 zł należą praktycznie zawsze do klasy A+++, chociaż takie produkty przy odrobinie szczęścia można znaleźć w przedziale cenowym od ok. 1500 do 2000 zł.

Na energooszczędność pralki wpływa również rodzaj silnika. Dobrym wyborem są pralki wyposażone w silnik inwerterowy, którego działanie opiera się na magnesach. Dzięki temu praca pralki będzie nie tylko cicha, ale również brak tarcia wpłynie na mniejsze zużycie energii, a tym samym na dłuższą żywotność urządzenia.

Ile kosztuje bezpieczna pralka?

Pralka, jak każdy sprzęt AGD, powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed awarią, zalaniem lub poparzeniem użytkownika. Nawet najtańszy model za cenę od około 800 zł musi mieć blokadę drzwiczek uniemożliwiającą otwarcie pralki, w czasie, gdy ta pracuje. Pralki z wyższej półki cenowej, od ok. 1000 do 1500 zł powinny już posiadać system zabezpieczający przed zalaniem. Jest to bardzo użyteczna funkcja, szczególnie wówczas, gdy mieszkamy w bloku. Każda pralka, która ma elektroniczny panel, powinna mieć też możliwość zablokowania go. Zapobiega to przypadkowej zmianie ustawień, na przykład przez dziecko.

Jeśli wybierasz pralko – suszarkę, pamiętaj, że drzwiczki takiego urządzania rozgrzewają się podczas suszenia do bardzo wysokiej temperatury. Dziecko, które dotknie nagrzanej szyby, może się poparzyć. Dlatego jeśli wydajesz dużą kwotę na takie urządzenie, koniecznie sprawdź, czy posiada ono podwójną szybę w drzwiach. Jest to prosty sposób chroniący użytkownika przed poparzeniem.

Dodatkowe funkcje pralek

Dodatkowe funkcje pralek – na co warto zwrócić uwagę
Dodatkowe funkcje pralek – na co warto zwrócić uwagę
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)