Co dalej z rynkiem dysków twardych? Seagate odkrywa przyszłość

Wielka powódź, która w zeszłym roku dotknęła Tajlandię, spowodowała spore straty w fabrykach dysków twardych. W wyniku kataklizmu ceny na światowym rynku gwałtownie poszybowały w górę. Kiedy można spodziewać się spadku cen do poziomu sprzed powodzi?

Fot. na lic. CC; Flickr.com/by limaoscarjuliet
Fot. na lic. CC; Flickr.com/by limaoscarjuliet
Paweł Żmuda

Wielka powódź, która w zeszłym roku dotknęła Tajlandię, spowodowała spore straty w fabrykach dysków twardych. W wyniku kataklizmu ceny na światowym rynku gwałtownie poszybowały w górę. Kiedy można spodziewać się spadku cen do poziomu sprzed powodzi?

Początkowo producenci prognozowali, że uda się nadrobić straty i ceny mogą spaść. Analitycy podchodzili do tych informacji z rezerwą. Jedną z firm, której fabryki zostały zniszczone przez wielką wodę, było Seagate. Przedstawiciele spółki potwierdzili właśnie obawy specjalistów.

Jak informuje Seagate, braki w dyskach utrzymają się przez cały 2012 rok, więc nie ma co liczyć na obniżki. Według przewidywań będzie brakowało około 150 milionów dysków. Firma Western Digital zapowiada, że poziom produkcji sprzed powodzi uda się przywrócić dopiero w trzecim kwartale. Informacje od producentów pokrywają się z prognozami Gartnera.

Powódź mocno dała się we znaki firmie Seagate. W wyniku kataklizmu w ostatnim kwartale zeszłego roku producent zanotował sprzedaż niższą aż o 4%. Powodem nie był oczywiście spadek zainteresowania dyskami, ale braki w dostawach podzespołów potrzebnych do ich budowy. W grudniu na rynek trafiło około 120 milionów egzemplarzy, czyli aż o 55 milionów mniej, niż wyniosło zapotrzebowanie rynku.

Obraz

Możliwe, że ratunkiem dla wysokich cen jest przesiadka na nośniki inne niż HDD. Niestety, wciąż nie oferują one tak wielkiej pojemności jak zwykłe twardziele.

Źródło: slashgear

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.