Co dalej z telewizją hybrydową w Polsce? Czy Euro 2012 pogrąży TVP?
Euro 2012 za nami, wszystkie obietnice TVP związane z tym wydarzeniem spełnione. Pozostaje tylko pytanie: ile z tego wszystkiego pozostanie na „normalne” czasy?
Euro 2012 za nami, wszystkie obietnice TVP związane z tym wydarzeniem spełnione. Pozostaje tylko pytanie: ile z tego wszystkiego pozostanie na „normalne” czasy?
Wszystko wskazuje na to, że Telewizja Polska przeliczyła się w kwestii transmisji z mistrzostw Europy. Ogromne nakłady finansowe poniesione na uruchomienie kanałów w HD, realizację finału w 3D, start telewizji hybrydowej oraz dodatkowy komentarz radiowy do meczów po prostu się nie zwróciły.
W ostatnim wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun powiedział otwarcie:
Telewizja Polska nie zarobiła na emitowaniu rozgrywek piłkarskich na Euro 2012. TVP poniesie większe koszty, niż będzie miała przychody z reklam. […] Koszty licencji tych meczów są tak wysokie, że choćby nie wiem, jak dużo reklam tam umieścić i nie wiadomo, jak dużo by ich było, to nie da się uzyskać takich przychodów.
Gdzieś nawet w Internecie znalazłem obliczenia, jakoby nawet w przypadku, gdyby zamiast meczów TVP puszczała przez ten czas same reklamy, to i tak koszty poniesione na licencję by się nie zwróciły…
Ogólnie TVP w związku z Euro poniesie ogromne straty. Czy można oczekiwać, że wszystkie projekty, które zostały z tej okazji uruchomione, przetrwają próbę czasu?
Wiele wskazuje na to, że obecna sytuacja zostanie zachowana przynajmniej do igrzysk w Londynie. Przed weekendem TVP oficjalnie poinformowała, że hybrydowa telewizja na razie pozostanie. Nie mnie osądzać, czy 12 000 użytkowników to sukces czy nie, ale skoro TVP zdecydowała się na pozostawienie tej usługi, to pewnie jest to mimo wszystko sukces.
Interaktywne mają być wszystkie transmisje igrzysk, a także inne programy z jesiennej ramówki, np. „Pytanie na śniadanie” z kanału TVP2. Dodatkowo nadawca planuje przygotowanie aplikacji umożliwiającej korzystanie z usługi w smartfonach i tabletach.
Źródło: tvp.info