Colorful przedstawia: bezgłośny GeForce GTX 680

Firma Colorful udowadnia, że można schłodzić tak wydajny GPU jak GeForce GTX 680 bez użycia jakiegokolwiek wentylatora. Ba, da się go jeszcze podkręcać! Żart? Nie tym razem.

Colorful GeForce GTX680
Colorful GeForce GTX680
Jacek Klimkowicz

20.06.2012 | aktual.: 10.03.2022 14:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Colorful udowadnia, że można schłodzić tak wydajny GPU jak GeForce GTX 680 bez użycia jakiegokolwiek wentylatora. Ba, da się go jeszcze podkręcać! Żart? Nie tym razem.

Inżynierom chińskiego producenta udało się zaprojektować pasywny układ chłodzenia, który jest w stanie skutecznie ostudzić high-endowy, wykonany w 28-nm procesie litograficznym GPU GeForce GTX 680 (Kepler). A przypomnijmy, że współczynnik TDP dla tego układu wynosi, jak deklaruje Nvidia, aż 195 W.

Colorful GeForce GTX 680
Colorful GeForce GTX 680

Karta graficzna Colorful GeForce GTX 680 pracuje ze standardowymi zegarami, tj. 1006 MHz (1058 MHz w trybie Boost) dla rdzenia graficznego i 6008 MHz (efektywnie) dla pamięci wideo typu GDDR5. Producent jednak daje do zrozumienia, że to nie koniec możliwości pasywnego coolera.

Colorful GeForce GTX 680
Colorful GeForce GTX 680

Konstrukcja została wyposażona w dwa 8-pinowe gniazda zasilania PCI-E (referencyjny model ma dwa 6-pinowe złącza) i porządny układ VRM. Krótko mówiąc, karta graficzna sygnowana logo Colorful nie tylko wygląda nad wyraz masywnie, ale i ma, bez wątpienia, spory potencjał OC.

Colorful GeForce GTX 680
Colorful GeForce GTX 680

Jak udało się tego wszystkiego dokonać? Przede wszystkim autorska karta GeForce GTX 680 jest dłuższa od standardowych egzemplarzy z aktywnym chłodzeniem (i zapewne cięższa). Dzięki temu na laminacie udało się upchnąć potężny radiator odprowadzający ciepło z GPU za pomocą siedmiu rurek cieplnych o średnicy 8 mm każda, mający aż 140 żeberek.

Zapaleńcy (czyt. overclockerzy) mogą dodatkowo zainstalować na odwrocie karty kolejny kawał metalu i połączyć go z głównym przy użyciu sześciu heat-pipe'ów (ponownie o średnicy 8 mm). W ten sposób powierzchnia oddawania ciepła wzrasta do niebotycznych 20 000 cm[sup]2[/sup]! To robi wrażenie.

Jest tylko jeden problem - na razie nie wiadomo, czy autorski GeForce GTX 680 z pasywnym chłodzeniem w ogóle trafi na półki sklepowe. Chiński producent dopiero ocenia rentowność całego przedsięwzięcia...

Źródło: VR-Zone

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.