CUPP Hybrid PC - ARM i Core 2 Duo w jednym [wideo]

Mimo że systemy instant-on nie są niczym nowym, to norweska firma zaprezentowała zupełnie odmienne podejście do tematu. Jej rozwiązanie ma szansę wyznaczyć nowy kierunek rozwoju tego typu rozwiązań i na dodatek już niebawem może zagościć w naszych domach!

CUPP Hybrid PC - ARM i Core 2 Duo w jednym [wideo]
Jacek Klimkowicz

10.09.2010 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo że systemy instant-on nie są niczym nowym, to norweska firma zaprezentowała zupełnie odmienne podejście do tematu. Jej rozwiązanie ma szansę wyznaczyć nowy kierunek rozwoju tego typu rozwiązań i na dodatek już niebawem może zagościć w naszych domach!

Firma CUPP Computing stworzyła, jak sama to określa, hybrydowy komputer. Ma on dwa procesory. Jeden z nich opiera się na architekturze x86 i jest zdolny do wykonywania typowych zadań z użyciem systemu Windows 7. Drugi jest energooszczędnym układem ARM. Każdy z nich ma pełny dostęp do wszystkich urządzeń i portów w laptopie.

Takie rozwiązanie ma uwolnić nas od potrzeby wyłączania komputera. Dzięki temu zawsze będziemy online, a komputer na bieżąco pobierze nowe wiadomości lub wyszuka aktualizacje. Na dodatek nie wpłynie to negatywnie na wysokość opłat za energię elektryczną - tym wszystkim zajmie się energooszczędna część wykorzystująca procesor ARM. Sami wiemy, jak niewiele prądu potrzebuje tego typu procesor - jest on powszechnie montowany w smartfonach.

Pomiędzy systemami użytkownik może się przełączać, wykorzystując kombinację klawiszy Alt+Tab. W ten sposób można surfować po Internecie, podczas gdy drugi system zajmuje się bardziej skomplikowanymi obliczeniami. W prototypie jako szybko działający system została użyta dystrybucja Linux Ubuntu LXDE z przeglądarką internetową Midori (Java + Flash), programem graficznym GIMP, klientem email, programami odtwarzającymi multimedia, Skypem, kalendarzem i pakietem biurowym.

Do dyspozycji Linuksa oddano procesor 720 MHz OMAP 3430 ARM A8 (Texas Instruments) oraz 512 MB pamięci operacyjnej, podczas gdy Windows otrzymał Core 2 Duo 2,3 GHz oraz 4 GB RAM. Pozostałe komponenty, takie jak 16-calowy ekran, 320 GB dysk twardy, HDMI, 3 porty USB 2.0 czy klawiatura, pozostały współdzielone.

Firma zakłada, że doprowadzi projekt do końca i produkcja sprzętu ruszy jeszcze w tym miesiącu. Nie wiadomo jednak, czy będzie to kompletny laptop, czy też oddzielny układ przeznaczony dla producentów komputerów. W związku z tym konkretnych cen również nie podano.

Źródło: slashgear.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.