Cyberprzestępcy wzięli na celownik użytkowników Office'a

Przedstawiciele firmy Microsoft ostrzegli, że cyberprzestępcy dowiedzieli się o nienaprawionym jeszcze błędzie w aplikacjach pakietu Office. Użytkownicy programu powinni mieć się na baczności.

ms-office-logo
ms-office-logo
Andrzej Biernacki

15.07.2009 17:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedstawiciele firmy Microsoft ostrzegli, że cyberprzestępcy dowiedzieli się o nienaprawionym jeszcze błędzie w aplikacjach pakietu Office. Użytkownicy programu powinni mieć się na baczności.

Ostrzeżenie zostało wydane we wtorek razem z dziewięcioma łatkami usuwającymi błędy w różnych produktach Microsoftu. Dave Marcus z McAffe tak skomentował tę sytuację:

[cytat]Mimo udostępnienia łatek użytkownicy Windowsa nadal są ofiarami ataków. Microsoft robi dwa kroki do przodu, ale hakerzy udaremniają jeden z nich.[/cytat]

W przypadku Office'a "grupa docelowa" cyberprzestępców to około 500 milionów ludzi. Nie ma szans, aby każdy korzystał z programu antywirusowego czy zapory sieciowej. Dlatego biurowe aplikacje są dla hakerów tak łakomym kąskiem.

W jaki sposób jest przeprowadzany najnowszy atak? Złośliwy kod umieszcza się w specjalnie spreparowanej witrynie WWW. Jest on pobierany na twardy dysk i aktywowany. W tym momencie zarażona maszyna staje się częścią botnetu, który wysyła spam i zbiera prywatne dane o internautach.

Microsoft pracuje już nad odpowiednią łatką. Udostępnił również tymczasowy patch - aplikację wyłączającą dziurawe funkcje w Wordzie czy Excelu.  Można ją pobrać tutaj. Powinni to zrobić wszyscy użytkownicy Office'a XP, 2003 i 2007.

Źródło: Reuters

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.