Czarna turystyka, czyli najczęściej odwiedzane miejsca śmierci
Ludzi od zawsze fascynowała śmierć, ale w czasach coraz większych możliwości turystycznych to zainteresowanie przybiera formy zorganizowanych wycieczek z przewodnikami, obiadokolacjami i całym dobrodziejstwem inwentarza. Przed Wami najbardziej popularne miejsca śmierci, które stały się celem zorganizowanych wyjazdów turystycznych.
W 2008 roku fotograf Ambroise Tézenas wpadł na pomysł rozpoczęcia nowego projektu artystycznego. Inspiracją była informacja o turystycznych wyprawach na miejsce katastrofy pociągu na Sri Lance, który został zmyty przez tsunami i wciągnięty w głąb dżungli. Zafascynowany tym zjawiskiem zdecydował się podróżować po świecie razem z turystami odwiedzającymi miejsca sławnych morderstw, kaźni i katastrof. Fotograf zachowywał się dokładnie tak jak każdy turysta, płacił za swoje wizyty i wykonywał zdjęcia wyłącznie w wyznaczonym czasie. Obostrzenia, które na siebie nałożył, sprawiły, że nie zawsze mógł uwieczniać otoczenie w idealnych warunkach, ale za to jego twórczość lepiej oddała ducha czarnej turystyki.
Więzienie Karosta na Łotwie
To jedyne w Europie więzienie wojskowe, które jest otwarte dla zwiedzających. Turyści odwiedzający nietypową atrakcję łotewskiej Lipawy mogą nawet wziąć udział w interaktywnym pokazie, w którym wcielają się w rolę więźniów.
Oradour-sur-Glane
„Wieś męczenników” to położona we Francji miejscowość, której mieszkańcy zostali rozstrzelani przez żołnierzy SS 10 czerwca 1940 roku. Łączna liczba ofiar to 642 osoby, w tym kobiety i dzieci.
Miejsce zabójstwa prezydenta Kennedy’ego
Wycieczka po miejscu zbrodni zajmuje nawet 10 godzin, wliczając w to obiad na West Endzie w pobliżu „muzeum szóstego piętra”.
Prypeć
Czarna turystyka 1
Ukraińskie miasto, które najbardziej ucierpiało w wyniku katastrofy nuklearnej w Czarnobylu. W 26 lat po awarii reaktora Prypeć jest całkowicie opuszczony i regularnie odwiedzany przez grupy turystów.
W programie większości wycieczek znajduje się między innymi ekologiczny posiłek. Koszt takiej wycieczki to około 800 zł.
Budynek, przed którym tłum turystów pozuje do zdjęcia, to szkoła w mieście Syuankou położonym w chińskiej prowincji Syczuan. Budynek zawalił się podczas trzęsienia ziemi. Pod gruzami gmachu zginęło około 300 osób.
Wioska Maroun al-Ras
Libańska wioska Maroun al-Ras była polem krwawych starć pomiędzy bojownikami z grupy terrorystycznej Hezbollach a izraelskimi żołnierzami. W 2006 roku libańskie władze zdecydowały się zbudować w tym miejscu plac zabaw. Wstęp jest darmowy.
Nowy Orlean
Odwiedzając Stany Zjednoczone, można wykupić wycieczkę po miejscach zniszczonych przez huragan Katrina i w dużej mierze wciąż nie odbudowanych.
Choeng Ek w Kambodży
Czarna turystyka 2Zniszczona szkoła w Syuankou
W tym miejscu stracono około 17 000 osób. Wiele spośród nich było wcześniej poddawanych przesłuchaniom i torturom w kambodżańskim więzieniu Phnom Penh.
Łóżko widoczne na zdjęciu znajduje się w budynku „A”, który kiedyś należał do odpowiednika naszego liceum, ale w latach 70. ubiegłego wieku został przekształcony w izbę tortur i więzienie dla osób oskarżonych o walkę z reżimem Pol Pota. Obecnie we wnętrzu budynku zgromadzono zdjęcia, dokumenty i narzędzia tortur dokumentujące zbrodniczą działalność dyktatora.
Muzeum mudżahedińskiego ruchu oporu w Libanie
Ta zarośnięta ścieżka, na której znajdowały się pozycje mudżahedinów, została utrzymana w niezmienionym stanie od 1982 roku, kiedy izraelska armia okupowała stolicę kraju - Bejrut.
Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu
Czarna turystyka 3Tajne więzienie polityczne w Kambodży
Tego miejsca niestety nie trzeba nikomu przedstawiać. Wystarczy powiedzieć, że w 2011 roku odwiedziło je 1,4 miliona turystów.
Jeżeli chcecie zobaczyć na żywo prace Ambroise'a Tézenasa, to znajdziecie je w galerii Mélanie Rio we francuskim mieście Nantes.
Źródło: formyhour