Czy edukacja online to dobry pomysł?

W Polsce jest to jeszcze pieśń przyszłości, jednak w Stanach uczeni "online" radzą sobie lepiej niż ci nauczani w szkołach. Czy edukacja przez sieć jest alternatywą dla normalnych szkół?

Czy edukacja online to dobry pomysł?
Gniewomir Świechowski

W Polsce jest to jeszcze pieśń przyszłości, jednak w Stanach uczeni "online" radzą sobie lepiej niż ci nauczani w szkołach. Czy edukacja przez sieć jest alternatywą dla normalnych szkół?

Według badań przeprowadzonych na zlecenie amerykańskiego departamentu edukacji przez SRI International, uczeni przez sieć radzą sobie nieco lepiej niż ci uczący się w szkołach. Wyniki nie są w 100% przekonujące, ale skłaniają do zadania pytania: Czy nauka online jest lepsza od tradycyjnej?

Przeprowadzone przez SRI badania dotyczyły lat 1996 aż do 2008 i materiału od przedszkola aż do 12 klasy, czyli odpowiednika końca naszego liceum, co oznacza dzieci do 17-18 roku życia. Okazało się, że uczniowie, którzy całość lub część nauki odbywali przez sieć zdobyli 59% punktów w porównaniu z 50% zdobytymi przez nauczanych tradycyjnie.

Wielu amerykańskich uczniów uczy się efektywniej używając sieci społecznościowych, komunikatorów, prezentacji i materiałów wideo oferowanych przez K-12, czy też Kaplan, niż siedząc w szkole. Trudno ocenić, czy wynika to z braku rozpraszających elementów, takich jak upierdliwi koledzy, czy też roznegliżowane koleżanki, ale najwyraźniej działa.

Jednym z głównych zarzutów wobec nauki online jest, że odcina uczniów od środowiska rówieśników i opóźnia społeczny rozwój. Jednak zwolennicy sieci twierdzą, że jest wręcz przeciwnie, ponieważ możliwość dopasowania godzin nauki do indywidualnego trybu życia uwalnia czas, który można poświęcić na hobby i inne zajęcia.

Drugi zarzut, to twierdzenie, że nauka online jest łatwiejsza. Zwolennicy tego modelu odpowiadają jednak, że wymaga znacznie lepszych umiejętności zarządzania czasem i dyscypliny. Jedna z instytucji zajmujących się w USA nauką online, czyli Insight Schools próbuje promować te cechy w swoim programie - tylko czy skutecznie?

Trzeci, który podnieść mogą Polacy, to tradycja. O ile w USA nauka w domu jest akceptowalna i niejednokrotnie zastępuje publiczne szkoły, o tyle w Polsce prawo i przyzwyczajenie temu nie sprzyjają, a rodzice rzadko kiedy próbują sami zadbać o edukację swoich dzieci.

Wszystkie mają swoją wagę, jednak niewystarczającą, aby odrzucić edukację online. Wielu rodziców z pewnością ucieszyło by się z możliwości oszczędzenia swoim pociechom palenia trawki w kiblu i picia wódki za szkołą, co jest w tym momencie niemal integralnym elementem edukacji.

Pomijalna jest również kwestia poziomu trudności, ponieważ jednym z głównych zarzutów nauczycieli, jest fakt, że rodzice mają w głębokim poważaniu wyniki swoich dzieci, a pretensje tylko i jedynie do szkoły. Tak więc złożenie odpowiedzialności za monitorowanie postępów dzieci na barki rodziców mogłoby mieć swoje zalety.

Ostatecznie, tradycja warta jest w naszych czasach niewiele, ponieważ ani szkoły, ani religia, ani państwo nie nadążają za technologicznymi przemianami jakich jesteśmy świadkiem. Jednak powyższe, nieco populistyczne - przyznaję - argumenty, to jedynie wstęp.

Prawdziwa zaleta nauki online, to lepsze dopasowanie medium, oferującego przekaz audio i wideo, do potrzeb "pokolenia Z". Młodzież wychowana od początku w erze internetu i szumu informacyjnego, to zupełnie nowe wyzwanie, któremu aktualny system edukacji może nie sprostać, z archaicznym programem i nauczycielami-mamutami.

Wcześniej szokiem dla przedstawicieli systemu edukacji było "pokolenie Y", czyli młodzi wychowani w multimedialnej kulturze przesyconej reklamą, która podniosła mocno próg reakcji. Teraz nadchodzi pokolenie, do którego jeszcze ciężej będzie dotrzeć z tradycyjnym przekazem, więc być może nauka przez sieć to jedyny sposób, aby uchronić je od analfabetyzmu?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.