Czy tablet może zastąpić laptop?
Producenci tabletów dość często posługują się stwierdzeniem, że tablet może zastąpić laptop lub komputer stacjonarny. Oczywiście należy do takich deklaracji podchodzić z pewną dozą sceptycyzmu, nie można jednak nie docenić inwencji producentów. Niektóre rozwiązania są przełomowe i znajdą wielu zwolenników.
24.07.2019 01:46
Tablet Samsung Galaxy Tab – komputer dzięki stacji DeX
Trzeba przyznać, że ciekawe rozwiązanie w zakresie poszerzania możliwości tabletów wprowadziła firma Samsung. W zasadzie każdy nowy tablet Samsung Galaxy Tab może być podłączony do stacji DeX, dzięki której możliwe będzie zintegrowanie tabletu z monitorem, klawiaturą czy też myszą. W oczywisty sposób nieco rozszerza to możliwości tabletu i ułatwia korzystanie z jego dobrodziejstw.
Oczywiście to nie jest tak, że niemożliwe będzie zrobienie tego samego z tabletami Apple, Huawei czy Lenovo. Jest to wykonalne przy użyciu HUB-a USB, choć z pewnością nastręcza nieco kłopotów przy konfiguracji. Niemniej możliwe jest osiągnięcie zbliżonych efektów do tych w Samsung Tab.
Podpinanie urządzeń zewnętrznych
W zasadzie każdy tablet może być wzbogacony o dodatkowe urządzenia zewnętrzne, takie jak np. klawiatura. Klawiatury najczęściej produkowane są w formie etui, które nadaje całości wyglądu i kształtu zbliżonego do laptopa. Nic nie stanie jednak na przeszkodzie, by skorzystać ze zwykłej klawiatury z wnęką na tablet (z takiego rozwiązania korzystają np. produkty Apple).
Możliwe jest także podpięcie myszy, głośników, a nawet – drukarki. Pod tym względem urządzenia ze wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi (przede wszystkim Android i iOS) są elastyczne i pozwalają na dość dużą swobodę w tym zakresie. Oczywiście mimo to tablet – na tę chwilę – do końca nie zastąpi komputera osobistego czy laptopa. Dlaczego?
Wada? Mniej kompatybilnych aplikacji
Pewną wadą tabletów może być to, że najpotężniejsze i najbardziej rozbudowane aplikacje i programy tworzone są z myślą o komputerach osobistych (i laptopach), wyposażonych w oprogramowanie Windows i Linux. Dla bardziej wymagających użytkowników może być to kłopotliwe, jeżeli oczekują oni zaawansowanego edytora tekstu czy programów graficznych.
Pewną przeszkodą (choć w mniej dostrzegalnym zakresie) będą też kwestie bezpieczeństwa. Mocne oprogramowanie zabezpieczające urządzenie produkowane jest przede wszystkim pod kątem systemów Windows i Linux, przez co zastąpienie laptopa tabletem nie do końca sprawdzi się np. w biznesie.
Nieco mniejsza wygoda i mniejsza funkcjonalność
Dla części odbiorców ekran tabletu może być zbyt mały w stosunku do laptopów. Ekrany takie, jak np. proponują Samsung czy Huawei, oscylują wokół 10,5 cala (np. Samsung Tab S5e). To w pełni wystarczające dla tabletu, ale dla laptopa może wydawać się rozmiarem nieco zbyt małym.
Tablety o takich gabarytach mogą faktycznie konkurować z niewielkimi netbookami, które też oczywiście mają swoich sympatyków. Niemniej trzeba mieć na uwadze, że użytkownicy przyzwyczajeni do większych ekranów, mogą czuć się nieco niekomfortowo pracując na adaptowanym do laptopa tablecie.
Do podstawowych zastosowań? Jest to możliwe!
Jednak trzeba przyznać, że do najbardziej podstawowych zastosowań – np. przeglądania Internetu, oglądania filmów czy prostej obróbki zdjęć, tablet z dodatkowymi podzespołami może z łatwością zastąpić laptop. Co więcej, każdy nowszy tablet Samsung Galaxy Tab może być podłączony do stacji DeX, a przy odrobinie samozaparcia można zrobić to samo z urządzeniami innych producentów.