Czy to koniec RSS?
TechCrunch opublikował ciekawy artykuł dotyczący rzekomego upadku czytników RSS. Jak wszyscy wiemy, RSS to bardzo wygodne narzędzie do informowania nas o najnowszych wpisach, artykułach bez konieczności odwiedzania śledzonych przez nas stron.
RSS kilka lat temu okazał się prawdziwą rewolucją. Czy aby to nie nowe serwisy umożliwiające mikroblogowanie, mogą stanowczo zagrozić znaczeniu kanałom RSS?
opublikował ciekawy artykuł dotyczący rzekomego upadku czytników RSS. Jak wszyscy wiemy, RSS to bardzo wygodne narzędzie do informowania nas o najnowszych wpisach, artykułach bez konieczności odwiedzania śledzonych przez nas stron.
RSS kilka lat temu okazał się prawdziwą rewolucją. Czy aby to nie nowe serwisy umożliwiające mikroblogowanie, mogą stanowczo zagrozić znaczeniu kanałom RSS?
Twitter niewątpliwie zmienił obliczę korzystania z Internetu. Jako świeżo upieczony użytkownik Twittera i Flakera sam dostrzegam coraz większą rolę tego typu serwisów. Niegdyś korzystałem z wielu kanałów RSS subskrybując wiele serwisów, blogów oraz ciekawych dla mnie stron. Obecnie korzystam tylko Czytnika Google, który jest chyba najlepszym i największym czytnikiem RSS.
Teraz serwisy jak Flaker czy Twitter spełniają rolę czytnika RSS. Jednak sama funkcjonalność otrzymania błyskawicznej informacji nie jest już czymś powalającym na kolana. Dzięki mikroblogowaniu możemy bezpośrendnio i szybko oddziaływać na wiadomości nadesłane przez naszych znajomych lub profile, które obserwujemy. Możemy komentować, oceniać oraz przekazywać dalej.
Niestety Flaker, Blip czy amerykański Twitter nie zastąpią nam RSS w stu procentach. Z tego względu, że nie wszyscy posiadają założone i aktywne konta w tychże portalach. RSS jest pod tym względem wygodny, zwłaszcza dla serwisów typu fansite, czy blogów o raczej małym zasięgu. Szkoda zachodu z dodatkowym zakładaniem kont dla tego rodzaju stron internetowych, choć niewątpliwie forma promocji to jest.
Mikroblogowanie z pewnością będzie się rozwijało, poszerzając zakres swojej funkcjonalności, zwłaszcza kosztem użyteczności RSS-ów ale o kompletnym wyeliminowaniu kanałów RSS nie ma mowy.
źródło: TechCrunch