Czy to początek amatorskich podróży kosmicznych? [wideo]

Wczoraj z łodzi na Morzu Bałtyckim wystartowała rakieta amatorskiej produkcji. Celem jej konstruktorów jest stworzenie jednoosobowej kapsuły, zdolnej wynieść człowieka w kosmos. Jakie mają szanse?

Czy to początek amatorskich podróży kosmicznych? [wideo]
Grzegorz Nowak

Wczoraj z łodzi na Morzu Bałtyckim wystartowała rakieta amatorskiej produkcji. Celem jej konstruktorów jest stworzenie jednoosobowej kapsuły, zdolnej wynieść człowieka w kosmos. Jakie mają szanse?

Zapewne 3 czerwiec 2011 przejdzie do historii, a to wszystko za sprawą duńskiej organizacji Copenhagen Suborbitals, której konstruktorzy stworzyli amatorską rakietę do lotów suborbitalnych. Celem Duńczyków jest umożliwienie prywatnych, jednoosobowych lotów tuż nad granicę z kosmosem.

Pojazd składa się z kapsuły Tycho Brahe oraz wynoszącej jej rakiety Heat 1-X. Start amatorskiej konstrukcji odbył się z jednodniowym opóźnieniem (w NASA zdarzają się znacznie większe) i został zorganizowany na wodach Morza Bałtyckiego.

Nie wszystko poszło zgodnie z planem - silniki włączyły się dopiero za drugim podejściem, a spadochron nie rozłożył się całkowicie sprawiając, że lądowanie nie było tak miękkie jak zakładano. Jednak próbę uznano za zakończoną sukcesem, a zgromadzone dane pomogą w udoskonalaniu pojazdu.

Lot trwał 21 sekund, a rakieta osiągnęła prędkość dźwięku już po przelocie 3 kilometrów. Kapsuła nie dotarła jednak do umownej granicy z kosmosem, ale taki był zamiar konstruktorów - na to przyjdzie jeszcze czas.

Docelowo pojazd będzie zabierał w podróż turystów, którzy po odbyciu lotu suborbitalnego będą mogli oglądać widoki kosmosu i ziemi. Poniżej możecie obejrzeć wspomniana próbę lotu - skoczcie do 5:45 żeby zobaczyć udany start.

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.