Czym cechują się wygodne i ergonomiczne klawiatury?

Często przesiadujesz przy komputerze - czy to dla rozrywki, czy w celach związanych z pracą. Jeśli odczuwasz bóle w nadgarstkach, winna może być klawiatura! Sprawdź, jak uniknąć takich problemów.

Czym cechują się wygodne i ergonomiczne klawiatury?
Materiał partnerski

12.08.2020 13:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy praca z klawiaturą może wpływać na nasze zdrowie?

Praktycznie wszyscy korzystamy z komputerów. Niektórzy sporadycznie, jednak coraz więcej z nas spędza czas przy komputerze nie tylko dla rozrywki, ale również podczas pracy.

Równocześnie mało osób zdaje sobie sprawę, że długotrwałe używanie taniej i niedopasowanej klawiatury, może doprowadzić do problemów zdrowotnych dotykających dłoni oraz nadgarstków. Klawiatura ergonomiczna nie tylko zapobiega takim schorzeniom, ale przede wszystkim jest niesamowicie wygodna i komfortowa w użytkowaniu.

Obraz

Klawiatura ergonomiczna – co to?

Klawiaturę ergonomiczną rozpoznamy przede wszystkim po wyjątkowym, opływowym kształcie. Klawiatury takie bazują na układzie QWERTY, ale w przeciwieństwie do ich tradycyjnych odpowiedników, ich klawisze ułożone są w falowanych liniach, a często nawet rozdzielone pośrodku na dwie części.

Takie rozstawienie umożliwia naturalne ułożenie dłoni i nie powoduje napięć mięśniowych w trakcie długiego pisania. Dodatkowo ergonomiczne klawiatury posiadają wygodne podkładki pod nadgarstki, dzięki czemu możemy komfortowo oprzeć ręce pisząc, co dodatkowo odciąża je i wspomaga prawidłowy układ palców.

Obraz

Jak wybrać najlepszą klawiaturę ergonomiczną?

Decydując się na klawiaturę ergonomiczną, musimy wiedzieć, że są one droższe od klasycznych, prostych klawiatur. Jednak są warte swojej ceny, jako że są inwestycją nie tylko w komfort w trakcie pracy, ale również w nasze zdrowie.

Poza posiadaniem odpowiedniego kształtu, układu klawiszy i wygodnych podpórek pod nadgarstki, klawiatura ergonomiczna powinna być zrobiona z wysokiej jakości materiałów. Klawisze powinny być precyzyjne i chodzić lekko, a sama klawiatura powinna bez opóźnień przekazywać do komputera wpisywane dane.

Jeśli pracujemy w stałym miejscu, wystarczy klawiatura przewodowa. Jeśli jednak zależy nam na mobilności, warto zdecydować się na łączącą się bezprzewodowo.

Przydatne mogą okazać się dodatkowe przyciski, przyspieszające obsługę komputera w trakcie pisania. Kolejnym atutem klawiatury może być podświetlenie klawiszy – umożliwi nam to pracę w półmroku, bez konieczności oświetlania całego pomieszczenia.

Czy potrzebuję klawiatury ergonomicznej?

Jeśli spędzasz przed komputerem wiele godzin, to ergonomiczna klawiatura zdecydowanie sprawi, że czas ten będzie spędzony przyjemniej. Zagwarantuje też wysoki poziom komfortu podczas trwającego długo pisania. Kto przede wszystkim powinien zainwestować w taką klawiaturę?

Programiści – kodowanie wiąże się z ciągłym korzystaniem z klawiatury. Klawiatura ergonomiczna połączona z wygodną myszką komputerową zdecydowanie ułatwi cały proces.

Pisarze, dziennikarze, copywriterzy – dla tych oraz pozostałych zawodów wiążących się w większości z pisaniem, wygodna klawiatura jest koniecznością! Dzięki temu unikniemy poważnych problemów z nadgarstkami lub bólem palców.

Studenci – podczas każdej sesji, a tym bardziej w trakcie pisania pracy naukowej, studenci piszą czasem nie tylko przez cały dzień, ale również przez noc. Komfort, zapewniony przez użytkowanie klawiatury ergonomicznej, przyda się szczególnie w czasie stresujących egzaminów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.