Czytnik czy tablet? Oba urządzenia kupisz w podobnej cenie
Coraz więcej czasu spędzamy w towarzystwie urządzeń elektronicznych. Wpatrujemy się w ekrany komputerów, telewizorów i telefonów o wiele dłużej niż choćby dziesięć lat temu. Po części odpowiadają za to większe możliwości sprzętów, a z drugiej strony kuszą nas atrakcyjne ceny. Osoby, które jeszcze niedawno korzystały z papierowych książek, teraz wolą czytać ebooki na tabletach lub czytnikach. Jedne i drugie mają swoich zwolenników, którzy cenią sobie komfort czytania lub wielofunkcyjność.
Poniżej znajdziesz krótkie porównanie popularnych czytników i tabletów. Każdy z nich ma swoje zalety i jest przeznaczony dla konkretnej grupy użytkowników. Budżetowe modele są warte każdej wydanej złotówki i mają wiele do zaoferowania.
Czytaj książki tanim kosztem
Czytniki pojawiły się na polskim rynku kilka lat temu, a teraz na dobre znalazły swoje miejsce i zyskały sporą popularność. To przede wszystkim zasługa ich kompaktowości. Zdarzyło ci się kiedyś zacząć czytać dwie lub nawet trzy książki równocześnie i miałeś problem z tym, którą zabrać ze sobą w podróż? Teraz ten dylemat już nie istnieje. Wbudowana pamięć pomieści dziesiątki ulubionych lektur, a ty w zależności od nastroju możesz przeczytać każdą z nich zawsze i wszędzie.
Potencjalnych użytkowników zniechęca wysoka cena urządzenia, którego przeznaczenie ogranicza się wyłącznie do czytania. Na szczęście na rynku znajdziesz również modele, które kosztują o wiele mniej, a bardzo dobrze spełniają swoje zadanie. Drugim poważnym problemem jest kwestia ceny ebooków. Nie odbiegają one zbytnio od tych, które zapłacimy za wydania papierowe. To sprawia, że mając do wyboru atrakcyjną wizualnie książkę tradycyjną i jej odpowiednik wirtualny, niektórzy wybierają pierwszą opcję.
W czym tkwi różnica
Oczywiście znajdą się osoby, które z przyjemnością czytają elektroniczne książki za pośrednictwem smartfona lub tableta. Czy jest to jednak zdrowe dla oczu? Książka na e-papierze może być porównana do standardowego druku. Czytnik nie odbija promieni słonecznych i nie emituje własnego światła, dlatego dobrze sprawdzi się na przykład w pełnym słońcu. Z drugiej strony w nocy będziesz potrzebować dodatkowej lampki. Jeśli natomiast chodzi o czytanie na tablecie, to długotrwałe wpatrywanie się w ekran LCD to prawdziwa katorga dla oczu. Nawet zredukowana do minimum jasność ekranu sprawia, że oczy prędzej czy później staną się suche, zaczerwienione i piekące.
Nie tylko ebooki
Możliwości tableta oczywiście nie ograniczają się jedynie do czytania książek w wersji elektronicznej. Mając do dyspozycji stałe połączenie z internetem, możesz być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się na świecie, a także przeglądać media społecznościowe. Jeśli nie masz mobilnego internetu to wystarczy, że skorzystasz z jednego z hotspotów Wi-Fi, które są dostępne w niemal każdym lokalu. Nie ma nic lepszego, niż rozkoszowanie się kawą w ulubionej kawiarni z dobrą książką zapisaną na dysku. Nawet niedrogie urządzenia mogą pochwalić się długą pracą na baterii, a co za tym idzie nie musisz martwić się o to, że nagle stracisz łączność ze światem, o ile nie zapomnisz go wcześniej naładować. Oczywiście znajdą się przeciwnicy czytania książek na tego typu urządzeniach. Nie każdy potrafi skupić się na lekturze, gdy w tle pojawiają się powiadomienia i wiadomości od znajomych. Zawsze możesz jednak odciąć się od sieci choćby po to, by dokończyć rozdział.
Sposoby na zmęczenie oczu
Jeśli spędzasz dużo czasu przed monitorem, a dodatkowo męczysz oczy czytając książki na tablecie, musisz się nauczyć odpowiednio sobie z tym radzić. W innym przypadku objawy staną się tak uporczywe, że praca przed komputerem stanie się niemal niemożliwa. Postaraj się co jakiś czas dać oczom odpocząć. Staraj się raz na jakiś czas przymknąć powieki lub na chwilę odwrócić wzrok od świecącego monitora. Jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać długotrwałej pracy przed komputerem, zmniejsz jasność ekranu, a także zwróć uwagę na odpowiednią odległość twarzy od ekranu. Pamiętaj również o regularnych wizytach u okulisty i w razie potrzeby zasygnalizuj mu problem. Specjalista zaleci stosowanie odpowiednich kropli do oczu. Musisz jednak wiedzieć, że popularne preparaty likwidujące zaczerwienienie nie pomagają zwalczyć samego problemu, a jedynie jego widoczne objawy. Pamiętaj też o tym, by dobrze się wysypiać. Sen działa zbawiennie na przemęczone oczy.
Decydując się na zakup tableta lub czytnika, musisz dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Jeżeli zależy ci na wielofunkcyjności sprzętu, a okazjonalnie chcesz używać go do czytania książek, wybierz tablet o sporej rozdzielczości ekranu. Jeśli natomiast nie wyobrażasz sobie dnia bez kilku godzin spędzonych na samej lekturze, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie czytnik. Używając go nie nadwyrężasz oczu i co za tym idzie nie musisz borykać się z problemami związanymi z ich zmęczeniem. Ignorowanie problemu może w przyszłości być źródłem poważniejszych dolegliwości.