DirectX 12 nadchodzi. Gry będą piękniejsze, ale jeszcze trochę na nie poczekamy

I co najważniejsze, skorzystają nie tylko pecetowcy.

DirectX 12 nadchodzi. Gry będą piękniejsze, ale jeszcze trochę na nie poczekamy
Adam Bednarek

DirectX 12 spowoduje, że lepszą grafikę będą miały nie tylko tytuły dostępne na blaszaka, ale też na Xbox One. By pokazać multiplatformowość technologii, zaprezentowano Forzę 5 działającą na... pececie. Niestety dla pecetowców to coś w rodzaju technologicznego dema; raczej nie należy się nastawiać, że Forza opuści konsolę Microsoftu.

Choć jak widać, takie migracje wielkim problemem nie są, co rzecz jasna jest dużym ułatwieniem dla twórców. Gry działające na DirectX 12 łatwo i szybko można przenieść na Xboksa One i odwrotnie – czwórka pracowników studia Turn 10 pracowała nad portem... cztery miesiące. Zresztą technologia ma zostać wykorzystana także w sprzęcie mobilnym, więc na ładniejsze widoki mogą liczyć nie tylko pecetowcy i konsolowcy.

Obraz

Trochę jednak na nie poczekamy, bo pierwsze gry oparte na DirectX 12 pojawią się na rynku przed końcem 2015 roku. Microsoft przewiduje, że wtedy w ponad połowie pecetowych gier będzie można użyć tej technologii.

DirectX12 ma udostępniać 2-poziomowe API. Część rzeczy będzie można zrobić korzystając z funkcji niskopoziomowych tak, jak w API AMD Mantle, co przełoży się na wyższą wydajność w sytuacjach, gdy wąskim gardłem jest CPU (redukcja narzutu związanego z "tłumaczeniem" z języka wysokiego poziomu na niski). Już teraz Mantle pokazuje, że np. w systemach z procesorami 2-rdzeniowymi można niekiedy liczyć nawet na 50-70% przyspieszenie działania. Dzięki temu zyskają i pecetowcy, i konsolowcy, którzy kupili Xboxa One, sporo wolniejszego niż PS4

Dobra wiadomość jest taka, że nie będziemy musieli kupować nowej karty graficznej – jeżeli obecna obsługuje jedenastkę, to i z DirectX 12 sobie poradzi. Są też gorsze informacje. Na razie nie wiadomo, co z działaniem na Windows 7.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.