Drony w Gliwicach

W Gliwicach powstał pierwszy w Polsce ośrodek szkolenia pilotów bezzałogowych samolotów powietrzych. Maszyny ego typu używane są głównie w wojsku, ale coraz częściej wykorzystuje się je, np podczas akcji ratowniczych.

Mariola Murawska

20.03.2014 17:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dron (UAV) to statek, który nie wymaga obecności załogi na pokładzie. Jest on pilotowany zdalnie. Drony są wykorzystywane głównie do obserwacji i rozpoznania wojskowego. Pierwszy raz zostały użyte podczas I wojny światowej do bombardowania terenów przeciwnika. Na całym świecie statki bezzałogowe stosuje się w badaniach naukowych, np. do monitorowania obszarów podbiegunowych.

Obraz

Gliwicka firma Flytronic od lat zajmuje się projektowaniem i produkcją dronów wykorzystywanych przez polskie siły zbrojne.

To właśnie oni otworzyli w Gliwicach Centrum szkoleniowe pilotow dronów. Jest to jedyny tego typu ośrodek w Polsce, oficjalnie wpisany do rejestru podmiotów szkolenia lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Ośrodek powstał z myślą o szkoleniu żołnierzy, ale mogą z niego korzystać także przedstawiciele wszelkiego rodzaj służb ratunkowych i obrony cywilnej, a także osoby prywatne. Właśnie trwają zapisy. Po szkoleniu w Gliwicach będą mogli zdobyć świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego, uprawnienia do wykonywania lotów w zasięgu wzroku i poza zasięgiem wzroku operatora, a także uzyskać uprawnienia instruktora.

Aby zapisać się na kurs kandydat musi mieć co najmniej 18 lat i posiadać stosowne orzeczenie lekarskie. Szkolenie obejmuje część teoretyczną, podczas której słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu prawa lotniczego, zasad wykonywania lotów i wiedzy o dronach. Później adepci pilotażu uczą się sterować dronami będącymi w zasięgu wzroku. Kolejnym szczeblem jest zdobycie umiejętności sterowania maszynami poza zasięgiem wzroku. Następnie kandydat zdaje egzamin państwowy. Jeśli go zda, otrzymuje kwalifikacje operatora bezzałogowych statków powietrznych UAVO.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.