DVD ma szansę na drugie życie

Najpierw były płyty gramofonowe, potem kasety, pojawiły dyskietki, płyty CD, DVD i Blu-ray. Każda nowość coraz szybciej zastępowała poprzednią. Blu-ray jest następcą DVD, jednak DVD wcale nie musi odchodzić do lamusa. Wręcz przeciwnie.

DVD ma szansę na drugie życie
Henryk Tur

28.05.2010 00:20

Najpierw były płyty gramofonowe, potem kasety, pojawiły dyskietki, płyty CD, DVD i Blu-ray. Każda nowość coraz szybciej zastępowała poprzednią. Blu-ray jest następcą DVD, jednak DVD wcale nie musi odchodzić do lamusa. Wręcz przeciwnie.

Wszystko za sprawą nowego polimeru, zawierającego dwie różne pochodne azowe. Jak informuje Journal of Materials Chemistry, wykorzystanie go do utrwalenia informacji umożliwia zapis do 20 razy większej ilości danych, niż było to możliwe dotąd. A jako że aktualna pojemność jednostronnego DVD to 4,75 GB, nietrudno wyliczyć, że przy zastosowaniu nowej technologii wynosiłaby ona 95 GB, co jest wynikiem dość imponującym.

Obraz

Polimer ten wynaleźli naukowcy z Chin. Jak na razie trwają prace badawcze nad optymalizacją układu laserowego, aby można było wykorzystać maksymalnie właściwości fotochromowe nowego nośnika danych. Dlatego też póki co nie ma słowa o produkcji tak pojemnych DVD na skalę masową. Miejmy jednak nadzieję, że co się odwlecze...

Źródło: studentnews.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.