Dzieła sztuki robią sobie… selfie. Profanacja czy dobra promocja muzeów i galerii?

"Museum Selfie Day" to akcja, w ramach której ludzie robią sobie zdjęcia w muzeum lub galerii. Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło wydarzenie rozszerzyć i włączyło do zabawy… dzieła sztuki.

Dzieła sztuki robią sobie… selfie. Profanacja czy dobra promocja muzeów i galerii?
Adam Bednarek

"Museum Selfie Day" to dobry przykład na to, jak technologie i związane z nią mody wpływają na różne dziedziny życia. Dobrze wiemy, że selfie jest niezwykle popularne i każdy chce sobie strzelić fotkę. Dlaczego więc tego nie wykorzystać i nie zachęcać ludzi do tego, żeby robili zdjęcia właśnie w muzeach czy galeriach?

Selfie w muzeum

Obraz

Z drugiej strony od razu nasuwa się pytanie: czy wtedy zwraca się uwagę na dzieła? Czy jest się w muzeum tylko dlatego, bo inni znajomi poszli, zrobili selfie i pochwalili się uczestnictwem w akcji na Facebooku?

Ale czy to istotne? Jeśli ktoś już się wybrał, to może znajdzie coś dla siebie i mu się spodoba. Kto wie. Chyba warto zaryzykować.

Obraz

Muzeum Narodowe w Krakowie idzie krok dalej i do selfie zachęca… dzieła sztuki. W przygotowanej przez nich galerii znajdziemy rzeźby czy postaci z obrazów robiące sobie zdjęcie smartfonem. Czy to już nie przesada?

Spotkałem się z opinią, że to nie na miejscu. Sztuka to sztuka, nowe technologie to nowe technologie, nie ma sensu tych światów ze sobą łączyć. Sacrum miesza się z profanum.

Obraz

I chyba coś w tym jest. Obejrzycie zdjęcia i oceńcie sami. Wszystkie znajdziecie na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.