Dziwna maszyna PKP. Jeden z największych egzemplarzy kończy służbę

Dziwna maszyna PKP. Jeden z największych egzemplarzy kończy służbę
Źródło zdjęć: © PKP PLK
Adam Bednarek

07.12.2020 11:41, aktual.: 07.12.2020 12:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sprzęty, które służyły kolei od kilkudziesięciu lat, powoli zostają odsyłane na emeryturę. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, z jak fascynujących urządzeń korzystali pracownicy związani z PKP.

W ramach przebudowy stacji Olsztyn Główny powstanie nowa nastawnia i unowocześnione zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym - informuje serwis transport-publiczny.pl.

Przebudowa stacji na pewno ucieszy pasażerów, ale w tej informacji kluczowe jest co innego. Remont oznacza, że jeden z największych pulpitów kostkowych w Polsce zakończy swoją pracę.

Na pulpicie nastawczym odwzorowany jest układ torowy stacji Olsztyn. Za jego pośrednictwem obsługiwanych jest około 60 torów przebiegowych, tzn. torów wyposażonych w sygnalizatory świetlne, na których wyświetlają się sygnały umożliwiające prowadzenie zorganizowanego i bezpiecznego ruchu pociągów i jazd manewrowych.

Jak czytamy na portalu, za "pośrednictwem różnego rodzaju i koloru przycisków personel przekłada rozjazdy, ustawia drogi przebiegów dla pociągów i manewrów oraz wyświetla światła zezwalające na sygnalizatorach".

Obraz
© PKP PLK

Sprzęt składa się z 2750 kostek. Większy pulpit znaleźć można m.in. we Wrocławiu, w którym wykorzystano ponad 3 tys. tego typu elementów.

Olsztyński pulpit kostkowy do eksploatacji trafił w 1987 roku - wyprodukowany został rok wcześniej w Katowicach. Co stanie się z nim teraz?

PKP PLK współpracują z organizacjami i stowarzyszeniami kolejowymi oraz szkołami branżowymi, więc jeśli znajdzie się chętny, być może urządzenie będzie ciekawym historycznym eksponatem. I wreszcie będzie na widoku dla każdego, kto interesuje się koleją.

Poprawa infrastruktury na pewno cieszy, ale nie da się ukryć, że oznacza to koniec pracy efektownie wyglądających pociągowych gadżetów. Powoli z kolejowego krajobrazu znikają już charakterystyczne tablice informacyjne

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)