Dziwna maszyna PKP. Jeden z największych egzemplarzy kończy służbę

Dziwna maszyna PKP. Jeden z największych egzemplarzy kończy służbę

Dziwna maszyna PKP. Jeden z największych egzemplarzy kończy służbę
Źródło zdjęć: © PKP PLK
Adam Bednarek
07.12.2020 11:41, aktualizacja: 07.12.2020 12:11

Sprzęty, które służyły kolei od kilkudziesięciu lat, powoli zostają odsyłane na emeryturę. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, z jak fascynujących urządzeń korzystali pracownicy związani z PKP.

W ramach przebudowy stacji Olsztyn Główny powstanie nowa nastawnia i unowocześnione zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym - informuje serwis transport-publiczny.pl.

Przebudowa stacji na pewno ucieszy pasażerów, ale w tej informacji kluczowe jest co innego. Remont oznacza, że jeden z największych pulpitów kostkowych w Polsce zakończy swoją pracę.

Na pulpicie nastawczym odwzorowany jest układ torowy stacji Olsztyn. Za jego pośrednictwem obsługiwanych jest około 60 torów przebiegowych, tzn. torów wyposażonych w sygnalizatory świetlne, na których wyświetlają się sygnały umożliwiające prowadzenie zorganizowanego i bezpiecznego ruchu pociągów i jazd manewrowych.

Jak czytamy na portalu, za "pośrednictwem różnego rodzaju i koloru przycisków personel przekłada rozjazdy, ustawia drogi przebiegów dla pociągów i manewrów oraz wyświetla światła zezwalające na sygnalizatorach".

381616366807360412
© PKP PLK

Sprzęt składa się z 2750 kostek. Większy pulpit znaleźć można m.in. we Wrocławiu, w którym wykorzystano ponad 3 tys. tego typu elementów.

Olsztyński pulpit kostkowy do eksploatacji trafił w 1987 roku - wyprodukowany został rok wcześniej w Katowicach. Co stanie się z nim teraz?

PKP PLK współpracują z organizacjami i stowarzyszeniami kolejowymi oraz szkołami branżowymi, więc jeśli znajdzie się chętny, być może urządzenie będzie ciekawym historycznym eksponatem. I wreszcie będzie na widoku dla każdego, kto interesuje się koleją.

Poprawa infrastruktury na pewno cieszy, ale nie da się ukryć, że oznacza to koniec pracy efektownie wyglądających pociągowych gadżetów. Powoli z kolejowego krajobrazu znikają już charakterystyczne tablice informacyjne

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)