Elektryzująca posiadówka zmniejszy rachunki za prąd

Elektryzująca posiadówka zmniejszy rachunki za prąd

sedes
sedes
Marcin Krzewicki
23.07.2010 21:00, aktualizacja: 11.03.2022 13:55

W końcu znalazł się ktoś, kto zbudował system generujący energię elektryczną ze spłukiwanych ścieków. Jednak tym razem materiału wideo nie będzie...

W końcu znalazł się ktoś, kto zbudował system generujący energię elektryczną ze spłukiwanych ścieków. Jednak tym razem materiału wideo nie będzie...

Mowa jest nie tyle o samym sedesie, co o systemie generatorów podłączonych do domowych rur ściekowych. Całość zaprojektował i zbudował brytyjski student wzornictwa przemysłowego z De Montfort University. Mądra głowa nazwała swoje urządzenie HighDro Power. Sprzęt ten jest odpowiednio dostosowanym kołem wodnym podobnym do turbiny. Ta nowinka idealnie nadaje się nie tylko do niewielkich domów, ale przede wszystkim do biurowców i bloków.

System generowania energii ze ścieków będzie najbardziej wydajny jeśli zostanie on zainstalowany w możliwie jak najniższym miejscu. Może to być parter lub piwnica. Odpady komunalne znacznie mocniej rozpędzą turbinę, jeśli uderzą o nią z jak największej wysokości.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/07/Tom.jpg)

Takie rozwiązanie może wydawać się śmieszne, ale wyobraźcie sobie ogromny hotel, w którym 24 godziny na dobę spuszczana jest woda z toalet, kranów, bidetów, wanien i innych. Ale to nie wszystko. Podobne rozwiązanie można zastosować przy rynnach. Jeśli w zimowym sezonie taki budynek jest ogrzewany, to z powodzeniem można wyprodukować grzejniki ze zintegrowanymi turbinami. Te mogą być napędzane dzięki odpowiednio wymuszonej cyrkulacji powietrza. Szacuje się, że system HighDro Power może zaoszczędzić około 1000 dolarów każdego roku w siedmiopiętrowym budynku. Projekt sam w sobie nie jest żadnym technologicznym skokiem, ale ktoś nareszcie zaczął dostrzegać wielkie możliwości w takich prostych i prozaicznych sprawach.

Źródło: popsci

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)