Facebook: Oszuści fałszowali głosy w konkursie, chcieli wyłudzić milion dolarów?

Firma Chase Financial Services zorganizowała w Facebooku konkurs dla organizacji charytatywnych. Użytkownicy mogli oddawać głosy, a zwycięzca miał otrzymać milion dolarów. Niestety doszło do skandalu.

Facebook: Oszuści fałszowali głosy w konkursie, chcieli wyłudzić milion dolarów?
Andrzej Biernacki

Firma Chase Financial Services zorganizowała w Facebooku konkurs dla organizacji charytatywnych. Użytkownicy mogli oddawać głosy, a zwycięzca miał otrzymać milion dolarów. Niestety doszło do skandalu.

Ostatecznie wygrała fundacja Invisible Children. Niewiele jednak brakowało, a oddałaby palmę pierwszeństwa hinduskiej Isha Foundation. W ostatnich godzinach głosowania ta druga organizacja zaczęła otrzymywać setki dziwnych głosów.

Oddawali je użytkownicy nieposiadający prawie żadnych znajomych. Niektórzy mieli nietypowe nicki w rodzaju Sdfj Dfsjlfkddjf. Przedstawiciele Invisible Children natychmiast rzucili oskarżeniem o oszustwo.

Noushin Vaccani z Isha Foundation stwierdziła, że niezrozumiałe nazwy użytkowników to skutek nieprawidłowej konwersji hinduskich liter na łacińskie. Nie odniosła się jednak do tego, że wielu głosujących na fundację nie mogło pochwalić się żadną wcześniejszą aktywnością w Facebooku.

Kalifornijska organizacja pozarządowa ostatecznie wygrała konkurs. Niesmak jednak pozostał. Oskarżeń nie udało się w żaden sposób udowodnić - jednocześnie Hindusi nie przedstawili żadnego sensownego wytłumaczenia.

Cała sytuacja pokazała jak ważne jest wprowadzenie w Facebooku nowych mechanizmów chroniących przez oszustwami. Serwis społecznościowy opiera się na zaufaniu. Dużo łatwiej podważyć je w sieci niż w realu.

Bezpieczeństwo to w tym wypadku kluczowy element. Bez niego internauci nie będą chcieli korzystać z nowych funkcji witryny, a ich zaangażowanie pozostanie na najwyżej przeciętnym poziomie.

Źródło: AllFacebook

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.