Festiwal Filmy Świata - Ale kino !

W środę w kinach Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia zaczęła się trzecia edycja Festiwalu Filmów Świata, organizowanego jak zawsze przez filmową firmę dystrybucyjną ma?ana oraz kanał filmowy Ale Kino!  Program festiwalu , który możecie znaleźć na jego stronie tradycyjnie zapowiada się bardzo zachęcająco.

Magda B.

16.11.2007 10:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W środę w kinach Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia zaczęła się trzecia edycja Festiwalu Filmów Świata, organizowanego jak zawsze przez filmową firmę dystrybucyjną ma?ana oraz kanał filmowy Ale Kino!  Program festiwalu , który możecie znaleźć na jego stronie tradycyjnie zapowiada się bardzo zachęcająco.

Na dobry początek mieliśmy okazję zobaczyć Małżeństwo Tui, głośny film Wanga Quan'ana, nagrodzony w tym roku m.in. berlińskim Złotym Niedźwiedziem. Już jutro festiwal rusza pełną parą: tradycyjnie znajdziemy na nim kilkanaście filmów z różnych zakątków świata, od Brazylii po Chiny. Pierwszy raz zostanie też na nim zaprezentowany specjalny cykl obrazów poświęconych buddyzmowi w kinie. Wśrod nich spotkamy się m.in. z pochodzącym z 1969 roku filmem King Hu pt.:Dotyk zen , który utanowił standard gatunków wuxia i swordplay. Ten świetny film sztuk walki stał się inspiracją dla takich reżyserów jak Ang Lee ( autor Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka, oraz słynnej Tajemnicy Brokeback Montain) , czy Zhang Yimou ( znany z takich filmów jak Hero, Dom latających sztyletów, czy Cesarzowa). Film Hu stanowi dziś prawdziwą klasykę gatunku i jest obowiązkową lekturą dla wszystkich jego fanów. Kolejne tytuły z tego cyklu warte polecenia to m.in.: Tybet: trylogia buddyjska, dokument uzany za arcydzieło i najlepszy film o buddyzmie tybetańskim, jaki kiedykolwiek powstał , a także japoński Las w żałobie, nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Ponadto, w programie festiwalu znajdą się dwa najnowsze filmy Wayne'a Wanga - reżysera takich filmów, jak Dym , czy Brooklyn Boogie. Ten chiński reżyser i producent, na stałe mieszkający w USA, znany jest z różnorodności poruszanych tematów filmowych - ma on na swoim koncie zarówno komedie romantyczne, jak i kryminały . Tym razem pozwala on sobie na przerwę od hollywoodzkich produkcji i powrót do kulturowych korzeni. Jego ostatnie filmy - Księżniczka z Nebraski oraz Tysiąc żarliwych modlitw oparte są na opowiadaniach Yuyun Li, uznanej za jedną z najlepszych chińskich pisarek młodego pokolenia. Obrazy te stanowią też powrót reżysera do kameralnego stylu i skromnych , prostych historii - a więc takiego typu kina, które na początku lat'90 uczyniło go czołowym twórcą amerykańskich produkcji niezależnych.

Na sam koniec warto polecić Stan świata - film , w którym w sześciu nowelach paru reżyserów z kilku różnych krajów przedstawia swoją wizję współczesności . Na pierwszy rzut okaz wydaje się, że są to różne obrazy świata, tak naprawdę jednak - nietrudno jest odnieść wrażenie - że mają one wiele wspólnych elementów. I taki też może być najlepszy powód, aby w ciągu najbliższego tygodnia wybrać się do kina na jeden z filmów tego festiwalu. Warto czasem wyjrzeć poza naszą europejską , dobrze znaną i kulturę i wyruszyć w filmową podróż w inne, nieco egzotyczne światy. Choćby po to , by przekonać się , że ich inność jest pozorna, i że tak naprawdę są one podobne do świata, który widzimy za oknem - a przez to zaskakująco bliskie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.