Filmowanie ekstremalne, czyli 4 miliardy pikseli na sekundę [wideo]

NHK, publiczny japoński nadawca telewizji i radia, inwestuje w rekordowo wysoką jakość. To właśnie ogólnokrajowy dostawca ma zamiar wykorzystać najbardziej zaawansowane technologicznie kamery do produkcji nowych programów. Jak prezentuje się nowe cudeńko specjalistów od magii ekranu?

Fot. Diginfo
Fot. Diginfo
Grzegorz Nowak

NHK, publiczny japoński nadawca telewizji i radia, inwestuje w rekordowo wysoką jakość. To właśnie ogólnokrajowy dostawca ma zamiar wykorzystać najbardziej zaawansowane technologicznie kamery do produkcji nowych programów. Jak prezentuje się nowe cudeńko specjalistów od magii ekranu?

NHK we współpracy z Uniwersytetem Shizuoka stworzył kamerę, która może nagrywać obraz w rozdzielczości 33 megapiksele z prędkością 120 fps. Tak wyspecjalizowane urządzenie przeznaczone jest do tworzenia przekazów telewizyjnych na ekrany wielkoformatowe. Zwiększona prędkość nagrywania jest potrzebna, ponieważ przy 60 fps szybko poruszające się obiekty mogą zostać uwiecznione niewyraźnie.

Żeby sprostać przesyłowi ogromnych ilości danych (4 miliardy pikseli na sekundę, 51,2 Gbps), trzeba było opracować szybszy konwerter sygnału analogowego na cyfrowy. 1,5-calowy czujnik CMOS wykorzystany w kamerze jest mniejszy i bardziej energooszczędnych niż w przypadku innych kamer Ultra High Definition. Nowe urządzenie jest jednym z pierwszych na świecie, które w pełni wspiera standard Ultra HD.

Wykorzystana w kamerze technologia pozwoli więc przesyłać obraz w wysokiej jakości na ekrany, które zajmują całą ścianę. Japończykom można tylko pozazdrościć takiej telewizji publicznej. Poniżej możecie zobaczyć, jak prezentuje się nowa kamera.

NHK 33 Megapixel 120fps Ultra High Definition imaging system #DigInfo

Źródło: techeblog

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.