Fotowoltaika a pożary. Strażacy apelują do prosumentów
Instalacje fotowoltaiczne generują czystą energię elektryczną, ale mogą też generować problemy. Od dawna mówi się o tym, że fotowoltaika stwarza zagrożenie pożarowe. Ważne jest to, by je redukować, a gdy wybuchnie pożar, ułatwić pracę strażakom.
Fotowoltaika może powodować pożary - i to całkiem trudne w opanowaniu. Wadliwe materiały i błędy montażowe mogą doprowadzić do zwarć, co w przypadku prądu stałego wiąże się z dużym wzrostem temperatury, a co za tym idzie - pojawieniem się łuku elektrycznego i płomienia.
Strażacy powinni zostać poinformowani o tym, że w budynku zamontowana została instalacja fotowoltaiczna. Wynika to z faktu, że panele fotowoltaiczne generują napięcie nawet po wyłączeniu wszelkiego rodzaju zabezpieczeń. Służby gaśnicze powinny zatem być świadome, że gaszony obiekt wyposażony jest w sprzęt pozostający stale pod napięciem.
- Po przyjeździe na miejsce pożaru strażacy dokonują rozpoznania. Jedną z pierwszych czynności jest odłączenie dopływu prądu do instalacji elektrycznej. Ogranicza to ryzyko dla strażaków, gdyż najczęściej używanym środkiem gaśniczym jest woda, która jak wiadomo przewodzi prąd. Niestety pomimo odłączenia falownika od sieci elektroenergetycznej panele nadal generują napięcie - mówi młodszy brygadier Dariusz Szymura, rzecznik KW PSP w Gorzowie Wielkopolskim w rozmowie z "Gazetą Lubuską".
Do ostrzeżenia strażaków może wystarczyć banalny znak informacyjny w postaci znormalizowanej naklejki. Można ją kupić w wielu sklepach, a lubuska straż udostępnia wzór na swojej stronie internetowej, dzięki czemu każdy może wydrukować ów wzór samodzielnie. Dariusz Szymura zwraca uwagę, że taka naklejka pomaga w organizowaniu akcji gaśniczej.
Naklejka informująca o instalacji fotowoltaicznej zgodnie z normą PN-EN 60364-7-712 powinna zostać umieszczona w złączu instalacji elektrycznej, w miejscu pomiaru, jeśli jest oddalony od złącza, w jednostce odbiorcy lub tablicy rozdzielczej, do której podłączone jest zasilanie z falownika lub w innym miejscu, które będzie mogło skutecznie powiadomić o istnieniu instalacji, na przykład na ogrodzeniu posesji lub elewacji budynku.
O właściwym oznaczeniu instalacji fotowoltaicznej i innych kwestiach wpływających na jej odpowiednią pracę i bezpieczeństwo zarówno urządzeń, jak i ich użytkowników, można przeczytać w "Fotowoltaicznym dekalogu dobrych praktyk", który został przygotowany przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii