Francja wprowadza ostre prawo antypirackie (znowu)

Francuskie Zgromadzenie Narodowe ponownie przyjęło ustawę przewidującą odcinanie od internetu piratów, którzy zignorowali trzy pisemne ostrzeżenia. Pierwsza wersja została uznana za niezgodną z konstytucją.

Francja wprowadza ostre prawo antypirackie (znowu)
Andrzej Biernacki

Francuskie Zgromadzenie Narodowe ponownie przyjęło ustawę przewidującą odcinanie od internetu piratów, którzy zignorowali trzy pisemne ostrzeżenia. Pierwsza wersja została uznana za niezgodną z konstytucją.

Ustawa teoretycznie uwzględnia zastrzeżenia władzy sądowniczej, ale nadal jest kontrowersyjna. Przewiduje, że osoby, które zostaną przyłapane na notorycznym udostępnianiu i pobieraniu plików będą odcinane od internetu na okres maksymalnie jednego roku. Będzie im grozić również do 300 tysięcy euro grzywny oraz więzienie.

Administratorzy, którzy "nieprawidłowo zabezpieczą swoje łącza" będą ponosić odpowiedzialność wtedy, gdy inni ludzie wykorzystają je do wymieniania się chronionymi prawem autorskimi materiałami.

Dotyczy to głównie WiFi. Wielu użytkowników broniło się wcześniej przed oskarżeniami o piractwo mówiąc, że nie miało kontroli nad tym, kto korzysta z ich sieci bezprzewodowych. Teraz taki argument nie będzie już dłużej uznawany przez władze.

Najpoważniejszym zarzutem sądu konstytucyjnego było wyłączenie z procesu odcinania internauty od sieci wymiaru sprawiedliwości. Decyzję miało podejmować HADOPI - organ wykonawczej administracji państwowej.

Nowa wersja ustawy tworzy szybką ścieżkę sądowniczą. Podejrzany nie ma jednak prawa do pełnego procesu. Francuskie organizacje zrzeszające internautów uważają, że takie rozwiązanie jest niedopuszczalne.

Ustawa trafi najprawdopodobniej ponownie do sądu konstytucyjnego. Jeśli zostanie zaakceptowana Francja stanie się internetową czarną dziurą, gdzie każdy będzie podejrzewał każdego o najgorsze możliwe praktyki w sieci.

Źródło: ArsTechnica

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.