GenCon. Jak wyglądają imprezy dla graczy w... Indianapolis?

Gen Con to coroczny konwent poświęcony tradycyjnym grom. W tym roku odbył się już po raz... czterdziesty piąty. Prezentowane są tam najnowsze i najciekawsze gry: planszowe, fabularne, karciane, strategiczne, a także gry wideo.

GenCon. Jak wyglądają imprezy dla graczy w... Indianapolis?
Blomedia poleca

Gen Con to coroczny konwent poświęcony tradycyjnym grom. W tym roku odbył się już po raz... czterdziesty piąty. Prezentowane są tam najnowsze i najciekawsze gry: planszowe, fabularne, karciane, strategiczne, a także gry wideo.

Legenda imprez dla graczy

Poprzedni rok był rekordowy - konwent odwiedziło około 41 000 osób. Gen Con po raz pierwszy odbył się w 1968 roku i został zorganizowany jako impreza poświęcona grom wojennym. Organizatorem był Gary Gygax, człowiek, który kilka lat później stworzył pierwszą grę fabularną: Dungeons & Dragons.

Gen Con 2013 - Day 01

Pierwszy Gen Con odbył się w Lake Geneva, w stanie Wisconsin, później impreza przenosiła się do różnych miast w Stanach Zjednoczonych. W latach dziewięćdziesiątych Gen Cony odbyły się także w kilku miejscach w Europie i w Australii. W 1997 Gen Con został kupiony przez Wizards of the Coast, firmę należącą do Hasbro. Od 2003 roku organizowany jest w Indianapolis, a pełna jego nazwa brzmi Gen Con LLC. Umowa z Indianapolis Convention & Visitors Association przewiduje organizowanie tej imprezy w tym miejscu aż do końca tej dekady.

Polska też się pokazuje

Pięć lat temu z okazji czterdziestolecia konwentu opublikowano nawet książkę pod tytułem "40 Years of Gen Con". Napisały ją najbardziej rozpoznawalne osoby w branży gier tradycyjnych. Książka zawiera kulisy organizacji imprezy, rozliczne historie, niepublikowane dotychczas nigdzie fotografie i wspomnienia. Jest wciąż dostępna w internetowym sklepie Amazon.

Tym razem na Gen Conie pojawił się Ignacy Trzewiczek, szef gliwickiego Wydawnictwa Portal, wraz z jego wielokrotnie nagradzanymi grami.

FULL GenCon 2010 DND Celebrity Game

Przez cztery dni tegorocznego Gen Conu* odbyły się liczne seminaria, prezentacje gier - przykładowo pojawił się zupełnie odmieniony świat Forgotten Realms, który znamy chociażby z takich gier wideo jak Baldurs Gate czy Neverwinter.*

Liczba różnorakich wydarzeń w trakcie tego konwentu oscyluje zazwyczaj około pięciu tysięcy. Przykładowo informator o samych sesjach role playing games liczy sobie... blisko 130 stron.

Sława i prestiż

Gen Con to również  rozdanie nagród* ENnie Awards oraz Indie RPG Awards.* W sobotę, po północy naszego czasu, można było śledzić tę ceremonię na kanale Upstream, dziś można obejrzeć retransmisję.

GenCon 2013 - Fantasy Flight Games' Booth

Nazwa prestiżowej nagrody ENnie Awards pochodzi od nazwy strony internetowej EN World, która to zainicjowała te nagrody w 2001 roku. Początkowo* *ENnie Awards koncentrowały się na produktach do mechaniki d20 i ich wydawcach. W tym czasie nagrody były wyłącznie wydarzeniem internetowym. Od 2002 r. rozszerzono ich zakres na wszystkie formy RPG, dodatki i akcesoria z nimi powiązane, a same nagrody są rozdawane na żywo w trakcie konwentu. Wydawnictwa zgłaszają swoje produkty, sędziowie je nominują, zaś o wygranej decydują internauci. Najwięcej nagród w tym roku przypadło grom wydawanym przez Paizo Publishing, najciekawszą grą fabularną był Iron Kingdoms, zaś najlepsze zasady to Dungeon World.

Z kolei Indie Awards to nagrody dla twórców niezależnych, przyznawane przez samych twórców gier; w tym roku główna nagroda przypadła grze nagrodzonej przez ENnie Awards, czyli Dungeon World.

Jeszcze przed rozpoczęciem konwentu przyznano nagrodę Diana Jones Award for Excellence in Gaming, która trafiła do rąk Willa Wheatona - osoby odpowiedzialnej za program Tabletop, w którym propaguje gry i szeroko pojętą fantastykę.

Raj graczy

Adriano Kuc

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.