Genialny plan na wykorzystanie piasków Sahary [wideo]
27.11.2010 08:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na Saharze nie brakuje ani piasku, ani słońca. Japończycy chcą wykorzystać i jedno, i drugie do wyratowania Ziemi z impasu energetycznego. O co w tym wszystkim chodzi?
Na Saharze nie brakuje ani piasku, ani słońca. Japończycy chcą wykorzystać i jedno, i drugie do wyratowania Ziemi z impasu energetycznego. O co w tym wszystkim chodzi?
Saharyjski piach jest ogromnym rezerwuarem krzemionki, Słońce dostarcza zaś energii. Z piasku miałby powstawać wysokiej jakości krzem, z niego zaś wysokowydajne panele słoneczne. Baterie słoneczne miałyby służyć jako efektywne zasilanie zakładów produkcyjnych, a także takich, których rolą byłoby dostarczanie wody na tereny suche i przez to pozbawione warunków do rozwoju bujnej roślinności. A dzięki działaniu tych ostatnich można by myśleć nawet o zalesianiu jałowych do tej pory obszarów pustynnych.
Japończycy wierzą mocno w to, że projekt ma wielkie szanse na realizację. Chcą przy tym współpracować z afrykańskimi inżynierami. Na razie głównym zadaniem przed wdrożeniem tego konceptu w życie będzie opracowanie samej technologii wytwarzania z piasku krzemionki nadającej się do budowy ogniw fotowoltaicznych oraz doszlifowanie szczegółów przedsięwzięcia z uwzględnieniem specyficznych warunków panujących na Saharze.
Zobacz także
Japoński projekt byłby więc niejako rozwinięciem wcześniejszych pomysłów na wykorzystanie zasobów saharyjskich. Tu jednak postawiono na wykorzystanie dwóch bogactw naturalnych, których nie brak w tym pustynnym regionie: niezawodnego Słońca i olbrzymiej ilości piachu. Na razie nikt nie przedstawił szacunków odnośnie do opłacalności inwestycji.
Źródło: Ecofriend