Genialny plan na wykorzystanie piasków Sahary [wideo]

Na Saharze nie brakuje ani piasku, ani słońca. Japończycy chcą wykorzystać i jedno, i drugie do wyratowania Ziemi z impasu energetycznego. O co w tym wszystkim chodzi?

Saharyjska inwestycja w piasek
Saharyjska inwestycja w piasek
Katarzyna Kieś

27.11.2010 08:22

Na Saharze nie brakuje ani piasku, ani słońca. Japończycy chcą wykorzystać i jedno, i drugie do wyratowania Ziemi z impasu energetycznego. O co w tym wszystkim chodzi?

Saharyjski piach jest ogromnym rezerwuarem krzemionki, Słońce dostarcza zaś energii. Z piasku miałby powstawać wysokiej jakości krzem, z niego zaś wysokowydajne panele słoneczne. Baterie słoneczne miałyby służyć jako efektywne zasilanie zakładów produkcyjnych, a także takich, których rolą byłoby dostarczanie wody na tereny suche i przez to pozbawione warunków do rozwoju bujnej roślinności. A dzięki działaniu tych ostatnich można by myśleć nawet o zalesianiu jałowych do tej pory obszarów pustynnych.

Japończycy wierzą mocno w to, że projekt ma wielkie szanse na realizację. Chcą przy tym współpracować z afrykańskimi inżynierami. Na razie głównym zadaniem przed wdrożeniem tego konceptu w życie będzie opracowanie samej technologii wytwarzania z piasku krzemionki nadającej się do budowy ogniw fotowoltaicznych oraz doszlifowanie szczegółów przedsięwzięcia z uwzględnieniem specyficznych warunków panujących na Saharze.

Japoński projekt byłby więc niejako rozwinięciem wcześniejszych pomysłów na wykorzystanie zasobów saharyjskich. Tu jednak postawiono na wykorzystanie dwóch bogactw naturalnych, których nie brak w tym pustynnym regionie: niezawodnego Słońca i olbrzymiej ilości piachu. Na razie nikt nie przedstawił szacunków odnośnie do opłacalności inwestycji.

Źródło: Ecofriend

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.