GG uruchamia własnego Dropboksa - dysk internetowy zintegrowany z komunikatorem

Początek roku to czas wielkich zmian dla GG. Komunikator wzorem NK skrócił swoją nazwę, zmienił logo i – w wersji beta – również wygląd samej aplikacji. To jednak nie koniec nowości. Najważniejsza pojawiła się dopiero teraz: GG uruchamia własny dysk internetowy.

GG uruchamia dysk internetowy (Fot. GG.pl)
GG uruchamia dysk internetowy (Fot. GG.pl)
Łukasz Michalik

Początek roku to czas wielkich zmian dla GG. Komunikator wzorem NK skrócił swoją nazwę, zmienił logo i – w wersji beta – również wygląd samej aplikacji. To jednak nie koniec nowości. Najważniejsza pojawiła się dopiero teraz: GG uruchamia własny dysk internetowy.

Choć trzymanie ważnych plików w chmurze może wydawać się niezbyt bezpiecznym pomysłem (wystarczy przypomnieć awarię chmury Microsoftu), trudno przecenić korzyści takiego rozwiązania. Łatwa synchronizacja, bezproblemowy dostęp, proste udostępnianie i brak przywiązania do fizycznego nośnika lub urządzenia to zalety ułatwiające codzienną pracę.

Popularność usług takich jak Dropbox, Box.net czy Skydrive wydaje się potwierdzać fakt, że użytkownicy doceniają oferowane przez nie udogodnienia. Własne rozwiązanie tego typu postanowił udostępnić również GG.

Użytkownicy komunikatora dostają za darmo dostęp do GG Dysku – dysku online o pojemności 3 GB (w przyszłości, za opłatą, dostępna będzie większa pojemność), a limit wielkości jednego pliku wynosi aż 2 GB. Można tworzyć katalogi, udostępniać je znajomym albo generować linki do konkretnych treści, które udostępnia się osobom nieposiadającym konta GG.

GG Dysk
GG Dysk

Niestety, na razie nie działa jedna z kluczowych, moim zdaniem, funkcji – synchronizowanie wybranych, lokalnych katalogów z chmurą. Będzie ona dostępna, jak głosi zapowiedź na stronie usługi, „już wkrótce”.

Choć z pozoru opcja nie wydaje się niczym innowacyjnym w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami, jej najważniejszą zaletą jest integracja z komunikatorem. Można korzystać z interfejsu webowego, ale użytkownicy komunikatora docenią możliwość dodawania plików i zarządzania kontem z poziomu GG.

To jednak nie koniec zalet. GG Dysk oferuje usługę znaną z Dokumentów Google’a – możliwość współdzielenia dokumentów i, co szczególnie istotne dla osób pracujących online, historię zmian. Dostęp do usługi jest na razie możliwy poprzez stronę WWW i testową wersję nowego GG. Docelowo mają powstać również aplikacje dla użytkowników mobilnych.

GG Dysk - opcje pliku
GG Dysk - opcje pliku

Funkcja na pierwszy rzut oka sprawia bardzo pozytywne wrażenie, ale – nauczony doświadczeniem z przedwczesnym pochwaleniem nowego GG – wstrzymam się z oceną do czasu przetestowania usługi w czasie dłuższym niż jeden wieczór.

Nie zmienia to faktu, że sam pomysł GG jest moim zdaniem świetny. Oby nie został zmarnowany problemami technicznymi i nagłą niedostępnością usługi, do czego dawne Gadu Gadu zdążyło kilka lat temu przyzwyczaić swoich użytkowników.

Prezentację i opis najważniejszych funkcji GG Dysku znajdziecie na stronie usługi. Warto w tym miejscu przypomnieć, że własny dysk internetowy ma zamiar niebawem uruchomić inna firma na G. Rywalizacja na tym polu zapowiada się interesująco ;)

Źródło: InteraktywnieAntyweb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.