Google, Opera i Mozilla razem przeciwko Microsoftowi
czekają poważne problemy. Jak wiadomo, od pewnego czasu toczy się spór między Komisją Europejską Microsoftem odnośnie rzekomych nieuczciwych praktyk związanych z preinstalowaniem tylko jednej przeglądarki w systemie Windows. Teraz zawiązała się swoista koalicja przeciwko firmie z Redmond.
href="http://microsoft.com">czekają poważne problemy. Jak wiadomo, od pewnego czasu toczy się spór między Komisją Europejską Microsoftem odnośnie rzekomych nieuczciwych praktyk związanych z preinstalowaniem tylko jednej przeglądarki w systemie Windows. Teraz zawiązała się swoista koalicja przeciwko firmie z Redmond.
Komisja Europejska od pewnego czasu prowadzi działania mające na celu udowodnienie, że Microsoft dopuszcza się praktyk monopolistycznych, a te jak wiadomo nie są tolerowane w przypadku Wspólnoty Europejskiej. Do całej sprawy dołączają się stopniowo kolejni producenci przeglądarek - Opera, Mozilla, a teraz swoją pomoc w zbieraniu materiałów, które mogą się przydać w trakcie podejmowania decyzji - zapowiedział najmłodszy gracz na rynku przeglądarek - Google.
Mówi się, że Microsoft praktycznie już przegrał całą sprawę i w przypadku Starego Kontynentu spodziewać się można stałego spadku popularności Internet Explorera. Czy tak faktycznie będzie?
Największy wpływ na popularność Internet Explorera ma fakt „dorzucania go” do każdej instalacji systemu Windows. Ewentualna decyzja KE wymuszająca na firmie z Redmond konieczność udostępnienia klientom innych przeglądarek wiązać się będzie z przygotowaniem specjalnej wersji systemu (odpowiednik Windows „N”, który pozbawiony był odtwarzacza Windows Media Player).
Specjalna wersja Windowsa, która umożliwiłaby korzystanie z dowolnej przeglądarki, byłaby dostępna równolegle z „klasycznym Windowsem” - chyba, że KE wymusiłaby wycofanie wersji tylko z Internet Explorerem. Jeżeli jednak to tego by nie doszło, to użytkownicy i tak pewnie wybieraliby „starą” wersję wyłącznie z preinstalowaną przeglądarką Microsoftu.