Green Noise - sposób na przekształcenie hałasu w prąd

Jak wiadomo, energię da się wycisnąć praktycznie ze wszystkiego. Tym razem przyszła pora na spożytkowanie potencjału niesionego przez hałas. Przedstawiam  Green Noise -  projekt, który ma umożliwić sensowne zagospodarowanie energii ukrytej w ryku silników samolotowych.

Green Noise - sposób na przekształcenie hałasu w prąd
Katarzyna Kieś

Jak wiadomo, energię da się wycisnąć praktycznie ze wszystkiego. Tym razem przyszła pora na spożytkowanie potencjału niesionego przez hałas. Przedstawiam  Green Noise -  projekt, który ma umożliwić sensowne zagospodarowanie energii ukrytej w ryku silników samolotowych.

Lotniska to miejsca, w których poziom hałasu bywa nieprzyzwoicie wysoki. Szczególnie podczas lądowania lub startu samolotów. Dźwięk niesie energię - przy odpowiedniej ilości decybeli poziom tej energii jest tak wysoki, że aż szkoda, by się marnował. Green Noise umożliwia przekształcenie energii dźwięku w energię elektryczną. Prąd zasili zaś światełka zlokalizowane na pasach startowych.

Taki sposób na zagospodarowanie* hałaśliwego* potencjału przedstawił projektant Hung-Uei Jou. Nie wiem, czy koncept Green Noise mógłby rzeczywiście znaleźć zastosowanie przy rozświetlaniu pasów startowych, bo trudno wypowiadać się na ten temat, nie mając podstawy w postaci pomiarów potencjału hałasu i danych odnośnie efektywności zasilania żarówek umieszczonych w okrągłych strukturach opisywanego systemu. Elementy świetlne pewno musiałyby być zasilane wysoce energooszczędnymi LEDami; i pewnie posiadać alternatywne źródło zaopatrzenia w energię elektryczną, by nie okazało się w którymś momencie, że pas startowy pozostaje nieoświetlony z powodu zbyt rzadkiego pojawiania się na nim hałasujących samolotów.

Obraz

Źródło: Green Diary

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.