HTC Nexus One na pokładzie satelity STRaND-1. Niebawem początek misji!

Technologia, stosowana w sprzęcie kosmicznym staje się coraz tańsza. Zamiast wyspecjalizowanych, drogich urządzeń, konstruowanych specjalnie z myślą o eksploracji Kosmosu, twórcy satelitów próbują wykorzystać tanią, dostępną dla każdego elektronikę. Już niebawem w Kosmos poleci satelita STRaND-1 z telefonem komórkowym na pokładzie.

STRaND-1 na orbicie - wizualizacja
STRaND-1 na orbicie - wizualizacja
Łukasz Michalik

10.02.2013 | aktual.: 10.03.2022 12:27

Technologia, stosowana w sprzęcie kosmicznym staje się coraz tańsza. Zamiast wyspecjalizowanych, drogich urządzeń, konstruowanych specjalnie z myślą o eksploracji Kosmosu, twórcy satelitów próbują wykorzystać tanią, dostępną dla każdego elektronikę. Już niebawem w Kosmos poleci satelita STRaND-1 z telefonem komórkowym na pokładzie.

Pomysł, by wykorzystać smartfona w roli elementu satelity nie jest nowy. Jeszcze w 2001 roku NASA, w ramach projektu badawczego Small Spacecraft Technology Program rozpoczęła program PhoneSat, którego celem było wykorzystanie telefonów komórkowych do budowy satelitów.

Założenia, przyświecające programowi były dość ambitne – grupa badaczy, skupiona w kalifornijskim Ames Research Center zajęła się sprawdzaniem, czy elektroniczne gadżety, z których korzystamy na co dzień, mogą trafić do satelitów bez żadnych modyfikacji, niemal prosto ze sklepowej półki. Planowano, że w konsumencką elektronikę zostaną wyposażone miniaturowe satelity CubeSat.

Elementy satelity STRaND-1
Elementy satelity STRaND-1

Niezalenie od starań NASA, problemem zajęła się organizacja Surrey Satellite Technology. Skonstruowany przez nią satelita STRaND-1 (rozrmia CubeSat U3)ma na pokładzie telefon HTC Google Nexus One. Telefon zostanie wykorzystany m.in. do robienia zdjęć oraz do testów, dotyczących m.in. rozchodzenia się dźwięku w przestrzeni kosmicznej.

Podczas części misji satelita będzie działać pod kontrolą specjalnie przygotowanej w tym celu dystrybucji Linuksa, jednak podczas innych badań satelita będzie kontrolowany wyłącznie za pomocą telefonu. To istotna nowość – choć różne elementy elektroniki, wykorzystywanej w smartfonach znajdowały się już w satelitach, zwłaszcza tych najtańszych, przygotowywanych przez różne uczelnie, to po raz pierwszy cały satelita będzie kontrolowany za pomocą zwykłego, seryjnego telefonu, którego jedyną modyfikacją jest kilka dodatkowych aplikacji.

Satelita STRaND-1 i jego konstruktorzy
Satelita STRaND-1 i jego konstruktorzy

O tym, jak Nexus One sprawdzi się w Kosmosie przekonamy się za dwa tygodnie – satelita STRaND-1 ma zostać wystrzelony w Kosmos 25 lutego. Za wyniesienie go na orbitę odpowiada rakieta, skonstruowana przez indyjską agencję kosmiczną. Surrey Satellite Technology pracuje również nad kolejnym satelitą – STRaND-2 ma posłużyć do eksperymentu, w którym satelity połączą się na orbicie, wykorzystując do tego celu sensory Kinecta.

Warto przy tym przypomnieć, że wykorzystanie smartfona w roli pokładowej elektroniki miało miejsce również w polskim projekcie. Przed rokiem pisałem o przedsięwzięciu krakowskich członków Polskiego Towarzystwa Rakietowego, którzy na pokładzie skonstruowanej przez siebie rakiety K1-X umieścili smartfona HTC G1 (więcej na ten temat znajdziecie w artykule „Rakietowy HTC G1. Polscy pasjonaci rakiet znaleźli nowe zastosowanie dla smartfona”).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.