Huawei FreeBuds 3. Czy sprawdzają się w każdych warunkach?
Słuchawki bezprzewodowe to niesłabnący hit ostatnich miesięcy. Po czasach dużych, czasami nawet spektakularnych gadżetów przyszedł moment na mniej rzucające się w oczy, dokanałowe rozwiązania. Huawei FreeBuds 3 miał mi pomóc w realizacji jednego z postanowień noworocznych. Czy spełniły swoje zadanie?
18.02.2020 | aktual.: 09.03.2022 08:41
Początek roku to moment refleksyjny. Symboliczny czas, kiedy nastawiamy się na nowe. Wielu z nas wyznacza sobie ambitne cele i rozmyśla o postanowieniach. Tak było i w moim przypadku. Jedno z moich noworocznych wyzwań było bardzo przyziemne. Można nawet powiedzieć, że bardzo przeciętne. Postanowiłam częściej odwiedzać siłownie i ogólnie postawić na ruch.
W momencie największej mobilizacji z pomocą przyszły mi słuchawki Huawei FreeBuds 3. Otrzymałam możliwość ich przetestowania. A czemu nie zrobić tego na siłowni, gdzie warunki bywają czasami ekstremalne – głośna muzyka, dźwięk rzucanych ciężarów, szum rozmów. Stwierdziłam, że będzie to dodatkowa mobilizacja – okazja do weryfikacji nowego sprzętu.
Pierwsze wrażenia
Huawei FreeBuds 3 zrobiły na mnie dobre pierwsze wrażenie. Małe opakowanie, zgrabny kształt i biały, elegancki kolor. Początkowo obawiałam się, że będę miała problemy z połączeniem słuchawek z moim iPhonem, w końcu to sprzęt konkurenta, ale obawy były bezpodstawne. Połączenie Bluetooth działa bez zarzutu. Po pierwszej synchronizacji sprzętu słuchawki automatycznie łączyły się z moim telefonem po wyciągnięciu ich z etui. Rozwiązanie proste i bezproblemowe.
Podobne wrażenia mam z ich ładowaniem. Huawei FreeBuds 3 posiadają etui ładujące, co jest bardzo wygodne. Pełne naładowanie etui zajmowało mi mniej niż 30 minut. Później przez kilka dni nie musiałam martwić się o to, czy słuchawki wytrzymają cały mój trening. Po prostu po użyciu trafiały do etui, gdzie ponownie się ładowały. Producent twierdzi, że możemy odtwarzać dźwięk przez 4 godziny na jednym ładowaniu i 20 godzin korzystając z etui ładującego.
Poziom naładowania można łatwo kontrolować – sprawdzając ikonkę wyświetlającą się na ekranie telefonu oraz patrząc na kolor diody na etui. Jej czerwone zabarwienie informuje o tym, że należy je naładować. Służy do tego kabel USB-C, który jest w zestawie.
Producent chwali się, że Huawei FreeBuds 3 posiadają procesor Kirin A1 z inteligentną redukcją szumów. Jak ona się sprawdza? Częściowo niweluje szum pochodzący z otoczenia. Nie jest to jednak całkowite wyciszenie, czy odcięcie od otaczającego nas świata. Wciąż docierają do nas głośne dźwięki. Nie musimy się obawiać, że nie usłyszymy trąbiącego samochodu.
Słuchawki Huawei FreeBuds 3 są bardzo czułe. W zależności od wybranej konfiguracji w aplikacji AI Life można określić, co osiągniemy po dwukrotnym stuknięciu w słuchawkę – opcję Play/Next albo Play/Pause. Warto jednak zaznaczyć, że jest ona dostępna tylko dla systemu Android. Użytkownicy iPhone muszą mierzyć się z losowym działaniem tej funkcji. W moim przypadku czasami działała zmiana piosenki na inną, a innym razem dwukrotne kliknięcie pozostawało bez odpowiedzi.
Jak Huawei FreeBuds 3 sprawdzają się w akcji?
Słuchawki Huawei FreeBuds 3 mogę polecić wszystkim aktywnym osobom. Sprawdzają się zarówno na siłowni, jak i w terenie. Nie wypadają z uszu nawet w trakcie wykonywania gwałtownych ruchów, czy biegania. Ich atutem jest też niewielki rozmiar. Nie zakrywają dużej części głowy, dlatego nie musimy mierzyć się z problemem nadmiernego pocenia czy przegrzania organizmu.
Wady słuchawek dokanałowych
Czy Huawei FreeBuds 3 mają jakieś minusy? Tak. Nie są idealne. Zwłaszcza z perspektywy użytkownika iPhonea. Mając słuchawki połączone z telefonem, zauważyłam problemy z odbieraniem połączeń. Nawet przełączając rozmowę na normalny tryb – nie było słychać rozmówcy albo rozmowa się całkowicie wyłączała po krótkim czasie. Telefon potrzebował chwili, aby "dojść do siebie". Zdarzało mi się to za każdym razem, gdy obierałam połączenia.
Mówiąc o wadach, warto również wspomnieć o wykonaniu z plastiku. Uważam, że słuchawki za około 700 zł zasługują na lepszy materiał, zwłaszcza że plastik, z którego są wykonane, można łatwo porysować lub zniszczyć.
Patrząc w sposób całościowy na Huawei FreeBuds 3, trzeba powiedzieć, że to dobry sprzęt, skierowany przede wszystkim do użytkowników Androidów. Sprawdza się w wielu warunkach, ale od słuchawek za taką cenę wymaga się trochę więcej. Widać też sporo inspiracji AirPods od Apple.
Specyfikacja techniczna słuchawek dokanałowych
Wymiary: 41,5 x 20,4 x 17,8 mm (jedna słuchawka), ⌀60,9 x 21,8 mm (etui ładujące)
Waga: ok. 4,5 g (jedna słuchawka), ok. 48 g (etui ładujące)
Kolory: czarny, biały, czerwony
Bateria: przewodowe ładowanie etui: ok. 1 godzina, ładowanie słuchawek w etui: ok. 1 godzina
Typ: douszne, bezprzewodowe, Bluetooth
Przetwornik: ⌀14,2 mm dynamiczny
Czas pracy: 4 godziny na 1 ładowaniu, 20 godzin przy użyciu etui ładującego
Ładowanie zwrotne: Przewodowe: USB-C (5V 1,2A 6W), Bezprzewodowe: standard Qi (2 W)
Obsługa asystenta głosowego: obsługa dwukrotnego dotknięcia
Bluetooth: 5.1
Chipset Bluetooth: HUAWEI Kirin A1
Redukcja szumów: system aktywnej redukcji szumów
Wykrywanie użytkownika: tak