Hulajnogą elektryczną po ścieżce rowerowej, ale wolno. Rząd szykuje zmiany

Hulajnóg za to nie zobaczymy na drogach, na których dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h.

Hulajnogą elektryczną po ścieżce rowerowej, ale wolno. Rząd szykuje zmiany
Adam Bednarek

27.01.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy regulujący status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego - informuje RMF FM.

Najważniejsze przepisy dotyczą jazdy po ścieżkach rowerowych. Ta będzie dozwolona, ale pojazd nie będzie mógł przekraczać 20 km/h.

Jeszcze wolniej hulajnoga będzie jeździć po chodniku. Wjedzie na niego w określonych sytuacjach - gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Co jednak ważne, prędkość ma być "zbliżona do prędkości pieszego", a sterujący pojazdem musi ustępować pierwszeństwa poruszającym się na nogach.

Z kolei poruszanie się po jezdni będzie dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy prędkość dopuszczalna nie przekracza 30 km/h. Nowe przepisy wyeliminują więc elektryczne hulajnogi z tras, po których samochody poruszają się szybko.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany.

Osoby poniżej 10 roku życia nie będą mogły poruszać się elektryczną hulajnogą, nawet będąc pod opieką dorosłego.

Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.