I ty zostaniesz Einsteinem, czyli superinteligencja ludzka. Popraw sobie mózg!

I ty zostaniesz Einsteinem, czyli superinteligencja ludzka. Popraw sobie mózg!

źródło: gigaom.com
źródło: gigaom.com
Olga Drenda
10.09.2013 11:00, aktualizacja: 13.01.2022 10:43

Naukowcy od dawna pracują nad sztuczną inteligencją, ale niektórzy wybierają inną drogę: technologiczny „tuning” mózgu, dzięki któremu ludzka inteligencja osiągnęłaby niespotykany dotąd poziom.

Naukowcy od dawna pracują nad sztuczną inteligencją, ale niektórzy wybierają inną drogę: technologiczny „tuning” mózgu, dzięki któremu ludzka inteligencja osiągnęłaby niespotykany dotąd poziom.

O sztucznej inteligencji pisze się dużo i często (również na łamach Gadżetomanii). Są jednak i tacy naukowcy, którzy przekonują, że zamiast konstruować inteligentne maszyny, lepiej zainwestować w to, co już mamy i znamy, czyli rozbudować inteligencję człowieka.

Podkręć sobie mózg

Perspektywy rozwoju IA opisywał niedawno w wywiadzie dla io9 bloger Michael Anissimov. Przewiduje on, że proces kształtowania superinteligencji będzie przebiegać stopniowo. Najpierw skonstruowane zostałyby komputerowe przedłużenia dla części mózgu odpowiadających za poszczególne zmysły, a następnie technologicznemu „tuningowi” zostałaby poddana kora przedczołowa, odpowiedzialna za najwyższe funkcje poznawcze. Anissimov przewiduje, że superinteligencja pozwoliłaby na podołanie wyzwaniom intelektualnym niewykonalnym z dzisiejszego punktu widzenia. Dzisiejsi geniusze byliby przedszkolakami w porównaniu z człowiekiem 2.0.

Czy to możliwe?

Dzisiejszy poziom rozwoju nauki nie pozwala na realizację marzeń o ludzkiej superinteligencji. Ludzki mózg wciąż skrywa wiele tajemnic – nie opracowano dotychczas zadowalającej symulacji, która pozwalałaby dokładnie śledzić jego pracę. Anissimov przewiduje, że przełom nastąpi najwcześniej za kilkadziesiąt lat.

Supergeniusz, superszaleństwo

Kolejnym jest fakt, że człowiek jest skomplikowanym mechanizmem, który funkcjonuje w wielu wymiarach. Zwiększone możliwości intelektualne mogą iść w parze z ograniczoną zdolnością do komunikacji w społeczeństwie. Efektem eksperymentu może być zatem człowiek, który dysponuje ogromną inteligencją, ale nie potrafi zrobić z niej użytku.

Na koniec – jedną z głównych przeszkód w kwestii badań nad IA jest fakt, że wymagają one eksperymentów na ludziach. Prawdopodobnie z tego powodu sztuczna inteligencja wyprzedzi superinteligencję ludzką – prace nad nią są bezpieczniejsze i bardziej przewidywalne. Zanim doczekamy się ulepszonego mózgu, inteligentne roboty będą już codziennością.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)