I ty zostaniesz Einsteinem, czyli superinteligencja ludzka. Popraw sobie mózg!
Naukowcy od dawna pracują nad sztuczną inteligencją, ale niektórzy wybierają inną drogę: technologiczny „tuning” mózgu, dzięki któremu ludzka inteligencja osiągnęłaby niespotykany dotąd poziom.
Naukowcy od dawna pracują nad sztuczną inteligencją, ale niektórzy wybierają inną drogę: technologiczny „tuning” mózgu, dzięki któremu ludzka inteligencja osiągnęłaby niespotykany dotąd poziom.
O sztucznej inteligencji pisze się dużo i często (również na łamach Gadżetomanii). Są jednak i tacy naukowcy, którzy przekonują, że zamiast konstruować inteligentne maszyny, lepiej zainwestować w to, co już mamy i znamy, czyli rozbudować inteligencję człowieka.
Podkręć sobie mózg
Perspektywy rozwoju IA opisywał niedawno w wywiadzie dla io9 bloger Michael Anissimov. Przewiduje on, że proces kształtowania superinteligencji będzie przebiegać stopniowo. Najpierw skonstruowane zostałyby komputerowe przedłużenia dla części mózgu odpowiadających za poszczególne zmysły, a następnie technologicznemu „tuningowi” zostałaby poddana kora przedczołowa, odpowiedzialna za najwyższe funkcje poznawcze. Anissimov przewiduje, że superinteligencja pozwoliłaby na podołanie wyzwaniom intelektualnym niewykonalnym z dzisiejszego punktu widzenia. Dzisiejsi geniusze byliby przedszkolakami w porównaniu z człowiekiem 2.0.
Dzisiejszy poziom rozwoju nauki nie pozwala na realizację marzeń o ludzkiej superinteligencji. Ludzki mózg wciąż skrywa wiele tajemnic – nie opracowano dotychczas zadowalającej symulacji, która pozwalałaby dokładnie śledzić jego pracę. Anissimov przewiduje, że przełom nastąpi najwcześniej za kilkadziesiąt lat.
Kolejnym jest fakt, że człowiek jest skomplikowanym mechanizmem, który funkcjonuje w wielu wymiarach. Zwiększone możliwości intelektualne mogą iść w parze z ograniczoną zdolnością do komunikacji w społeczeństwie. Efektem eksperymentu może być zatem człowiek, który dysponuje ogromną inteligencją, ale nie potrafi zrobić z niej użytku.
Na koniec – jedną z głównych przeszkód w kwestii badań nad IA jest fakt, że wymagają one eksperymentów na ludziach. Prawdopodobnie z tego powodu sztuczna inteligencja wyprzedzi superinteligencję ludzką – prace nad nią są bezpieczniejsze i bardziej przewidywalne. Zanim doczekamy się ulepszonego mózgu, inteligentne roboty będą już codziennością.