Ile danych przetwarzają wszystkie serwery świata w ciągu roku?

Niewiarygodną liczbę podali naukowcy, którzy postanowili sprawdzić, ile danych "przejadają" wszyscy internauci w ciągu roku. A wkrótce będzie ona jeszcze większa.

Serwerownia (Fot. Flickr/richardmasoner/Lic. CC by-sa)
Serwerownia (Fot. Flickr/richardmasoner/Lic. CC by-sa)
Michał Michał Wilmowski

11.05.2011 12:20

Niewiarygodną liczbę podali naukowcy, którzy postanowili sprawdzić, ile danych "przejadają" wszyscy internauci w ciągu roku. A wkrótce będzie ona jeszcze większa.

9,57 zettabajtów (ok. 9 570 000 000 terabajtów) przetwarzają w ciągu roku wszystkie serwery świata. Dokładniej rzecz ujmując, tyle danych przetworzyło 27 milionów serwerów biznesowych w 2008 roku. Wyliczyli to naukowcy z trzech uczelni w San Diego.

Niewyobrażalna liczba? To prawda. Dlatego zobrazowali ją w ten sposób: to tak jakby ułożyć stos książek o wysokości 9 bln km - do Neptuna i z powrotem - a następnie powtórzyć tę czynność 20 razy.

Co więcej, ta liczba nie ma prawa nas szokować, bo ciągle rośnie. Już za 13 lat, w 2024 roku będziemy w stanie "ułożyć" stos wysoki na 4,37 roku świetlnego – do Alfy Centauri.

Liczby przedstawione przez naukowców nie są dokładne. Trzeba pamiętać, że niektóre dane (np. e-maile) przesyłane są przez kilka serwerów – dlatego w tej sytuacji zostały one po prostu policzone kilkakrotnie.

Poza tym w ogóle nie uwzględniono serwerów prywatnych. To ważne, bo takie serwery i własne sieci mają największe korporacje z branży IT, m.in. Google, Misrosoft i Yahoo. Google ma ponad milion serwerów, a Microsoft ponad pół miliona.

Kalifornijscy naukowcy założyli, że każdego dnia Internetu używa 3,18 mld osób, a każda z nich generuje dziennie 12 gigabajtów. Rocznie statystyczny internauta przerabia 3 terabajty.

Statystyka ta jest tym bardziej zadziwiająca, że w zasadzie nie dotyczy sytuacji dzisiejszej. Tak było trzy lata temu. Jeśli wziąć pod uwagę tempo rozwoju, trzy lata to dużo czasu. Dane za rok 2010 wyglądałyby jeszcze bardziej nieprawdopodobnie.

Na razie jednak takich nie ma, więc musimy zadowolić się pracą kalifornijskich naukowców. Cały raport jest dostępny tutaj.

Źródło: Computerworld

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.