Ile danych przetwarzają wszystkie serwery świata w ciągu roku?

Ile danych przetwarzają wszystkie serwery świata w ciągu roku?

Serwerownia (Fot. Flickr/richardmasoner/Lic. CC by-sa)
Serwerownia (Fot. Flickr/richardmasoner/Lic. CC by-sa)
Michał Michał Wilmowski
11.05.2011 12:20

Niewiarygodną liczbę podali naukowcy, którzy postanowili sprawdzić, ile danych "przejadają" wszyscy internauci w ciągu roku. A wkrótce będzie ona jeszcze większa.

Niewiarygodną liczbę podali naukowcy, którzy postanowili sprawdzić, ile danych "przejadają" wszyscy internauci w ciągu roku. A wkrótce będzie ona jeszcze większa.

9,57 zettabajtów (ok. 9 570 000 000 terabajtów) przetwarzają w ciągu roku wszystkie serwery świata. Dokładniej rzecz ujmując, tyle danych przetworzyło 27 milionów serwerów biznesowych w 2008 roku. Wyliczyli to naukowcy z trzech uczelni w San Diego.

Niewyobrażalna liczba? To prawda. Dlatego zobrazowali ją w ten sposób: to tak jakby ułożyć stos książek o wysokości 9 bln km - do Neptuna i z powrotem - a następnie powtórzyć tę czynność 20 razy.

Co więcej, ta liczba nie ma prawa nas szokować, bo ciągle rośnie. Już za 13 lat, w 2024 roku będziemy w stanie "ułożyć" stos wysoki na 4,37 roku świetlnego – do Alfy Centauri.

Liczby przedstawione przez naukowców nie są dokładne. Trzeba pamiętać, że niektóre dane (np. e-maile) przesyłane są przez kilka serwerów – dlatego w tej sytuacji zostały one po prostu policzone kilkakrotnie.

Poza tym w ogóle nie uwzględniono serwerów prywatnych. To ważne, bo takie serwery i własne sieci mają największe korporacje z branży IT, m.in. Google, Misrosoft i Yahoo. Google ma ponad milion serwerów, a Microsoft ponad pół miliona.

Kalifornijscy naukowcy założyli, że każdego dnia Internetu używa 3,18 mld osób, a każda z nich generuje dziennie 12 gigabajtów. Rocznie statystyczny internauta przerabia 3 terabajty.

Statystyka ta jest tym bardziej zadziwiająca, że w zasadzie nie dotyczy sytuacji dzisiejszej. Tak było trzy lata temu. Jeśli wziąć pod uwagę tempo rozwoju, trzy lata to dużo czasu. Dane za rok 2010 wyglądałyby jeszcze bardziej nieprawdopodobnie.

Na razie jednak takich nie ma, więc musimy zadowolić się pracą kalifornijskich naukowców. Cały raport jest dostępny tutaj.

Źródło: Computerworld

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)