Ile kosztuje komputer do gier?

Czy opinie, że za dobry komputer do gier trzeba zapłacić majątek, są prawdziwe? A może to tylko "wroga propaganda", na którą nie trzeba zwracać uwagi? Przyjrzyjmy się cenom dobrych podzespołów, a poznamy prawdę.

Ile kosztuje komputer do gier?
Henryk Tur

Czy opinie, że za dobry komputer do gier trzeba zapłacić majątek, są prawdziwe? A może to tylko "wroga propaganda", na którą nie trzeba zwracać uwagi? Przyjrzyjmy się cenom dobrych podzespołów, a poznamy prawdę.

Jak to w przypadku każdego towaru bywa, są wersje zarówno dla przeciętnego użytkownika, jak i takiego, który ma gruby portfel. Dlatego przy każdym komponencie podałem dwie wersje - ekonomiczną oraz (jak ujął to Szymon) power.

Zaczynam od serca maszyny, czyli procesora. Najlepiej zainwestować od razu w czterordzeniowca, na przykład Intel Core i7 2600. To ten droższy, kosztujący w sklepach od 969 złotych wzwyż. Warto jednak dać tę kwotę za taką maszynę, a jeżeli cena okazuje się zaporowa, można wybrać zamiast tego AMD PHENOM II X4 840. Również ma cztery rdzenie, jednak niższą wydajność. Kusi za to cena - od 323 złotych.

Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images/2011/07/AMDPHENOMIIX4840.png)

Karta graficzna to w większości przypadków rzecz najważniejsza, ponieważ bierze na siebie ciężar wyświetlania gry. Jeśli ktoś ma sporo wolnej gotówki, może nabyć dedykowaną graczom kartę MSI N560GTX-Ti Hawk. Ceny zaczynają się od 866 złotych, a płacimy za technologię NVIDIA 3-way SLI, obsługę OpenGL 4.1, DirectX 11, pamięć 1 GB RAM DDR 5 czy możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 2560 x 1600. Nieco taniej wyjdzie ZOTAC GeForce GTX470 - około 680 złotych. Jeśli zaś ktoś chce wydać nie więcej niż 500 złotych, polecam GeForce GTS 250.

Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images/2011/07/zOTACGeForceGTX470.jpg)

Kolejny element to pamięć RAM. Oczywiście trzeba wziąć od razu 4 GB DDR3. To zagwarantuje płynność i szybki przemiał danych przez system. A co zapewni uszom najlepsze wrażenia? Creative Sound Blaster X-Fi Titanium OEM jest całkiem niezła, a w dodatku nie zrujnuje budżetu - kosztuje około 300 złotych. Jeśli natomiast mamy więcej gotówki, możemy wydać ją na ASUS Xonar HDAV13 Deluxe, kosztującą w granicach 1000 złotych. Próbkowanie 24 bit i Dolby Digital 5.1 to główne jej atuty.

Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images/2011/07/ASUSXonarHDAV13Deluxe.png)

Procesor, grafika i muzyka - trzy podstawowe elementy komputera dla gracza. Pora na podliczenie najtańszej i najdroższej opcji. W pierwszej wersji zapłacimy za te komponenty 1123 złote. W drugiej - około 2800 złotych. Oczywiście do tego trzeba dokupić jeszcze zasilacz, myszkę, klawiaturę itp., ale w tym przypadku nie są to duże kwoty - ja aktualnie piszę na klawiaturze nabytej za 20 złotych i posługuję się myszką za 35 złotych. Jeśli kupimy na raty komputer za 2800 złotych, nie obciąży to bardzo kieszeni, a będziemy mogli się cieszyć wszystkimi grami na full wypas.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.