Iluzja optyczna zmieniająca ludzi w potwory [wideo]

Iluzja optyczna zmieniająca ludzi w potwory [wideo]
Maciek Kurek

11.07.2011 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To niesamowite jak łatwo oszukać nasz wzrok. Wystarczy odpowiednio szybko prezentować zdjęcia całkiem przeciętnych ludzi, aby uzyskać przerażający efekt.

To niesamowite jak łatwo oszukać nasz wzrok. Wystarczy odpowiednio szybko prezentować zdjęcia całkiem przeciętnych ludzi, aby uzyskać przerażający efekt.

Wiele odkryć naukowych zrodziło się z przypadku. Podobnie było tym razem. Pewien student psychologii, Sean Murphy, pracował w samotności przygotowując zestaw zdjęć potrzebnych do eksperymentu. Na fotografiach znalazły się pary zdjęć portretowych kobiet o różnych cechach fizycznych.

Sean przeglądał dziesiątki takich zdjęć, przewijając je szybko na komputerze. W pewnym momencie zauważył, że twarze na fotografiach deformują się i zaczynają przypominać groteskowe stwory. Gdy oglądał fotografie powoli, nie zauważał nic szczególnego.

Naukowcy z Uniwersytetu Queensland nazwali to zjawisko „efektem zniekształcenia migających twarzy”. Gdy zdjęcia zmieniają się w szybkim tempie, nasz mózg zwraca uwagę tylko na najbardziej widoczne różnice pomiędzy dwoma twarzami. Jeżeli ktoś ma duże czoło, zaczyna przypominać jajogłowego. Szeroka szczęka zmienia kobietę w orka.

Na filmie poniżej możecie zobaczyć jak działa to niezwykłe złudzenie. Jeżeli co jakiś czas zatrzymacie film, zauważycie, że na zdjęciach rzeczywiście znajdują się zwykłe kobiety, które codziennie widzimy na ulicach, a nie samice orków.

Źródło: Geekosystem

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)