Iluzja optyczna zmieniająca ludzi w potwory [wideo]

To niesamowite jak łatwo oszukać nasz wzrok. Wystarczy odpowiednio szybko prezentować zdjęcia całkiem przeciętnych ludzi, aby uzyskać przerażający efekt.

Iluzja optyczna zmieniająca ludzi w potwory [wideo]
Maciek Kurek

11.07.2011 09:00

href="http://gadzetomania.pl/images/2011/07/iluzja-twarze.jpg">To niesamowite jak łatwo oszukać nasz wzrok. Wystarczy odpowiednio szybko prezentować zdjęcia całkiem przeciętnych ludzi, aby uzyskać przerażający efekt.

Wiele odkryć naukowych zrodziło się z przypadku. Podobnie było tym razem. Pewien student psychologii, Sean Murphy, pracował w samotności przygotowując zestaw zdjęć potrzebnych do eksperymentu. Na fotografiach znalazły się pary zdjęć portretowych kobiet o różnych cechach fizycznych.

Sean przeglądał dziesiątki takich zdjęć, przewijając je szybko na komputerze. W pewnym momencie zauważył, że twarze na fotografiach deformują się i zaczynają przypominać groteskowe stwory. Gdy oglądał fotografie powoli, nie zauważał nic szczególnego.

Naukowcy z Uniwersytetu Queensland nazwali to zjawisko „efektem zniekształcenia migających twarzy”. Gdy zdjęcia zmieniają się w szybkim tempie, nasz mózg zwraca uwagę tylko na najbardziej widoczne różnice pomiędzy dwoma twarzami. Jeżeli ktoś ma duże czoło, zaczyna przypominać jajogłowego. Szeroka szczęka zmienia kobietę w orka.

Na filmie poniżej możecie zobaczyć jak działa to niezwykłe złudzenie. Jeżeli co jakiś czas zatrzymacie film, zauważycie, że na zdjęciach rzeczywiście znajdują się zwykłe kobiety, które codziennie widzimy na ulicach, a nie samice orków.

Źródło: Geekosystem

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.