Imperium kontratakuje! Google oficjalnie przedstawia swój system operacyjny i sklep z aplikacjami [screeny]

Google, choć pokonany przez Facebooka na polu sieciowych społeczności, nie odpuszcza. Firma podjęła próbę rozszerzenia swoich wpływów, tym razem w branży systemów operacyjnych.

Imperium kontratakuje! Google oficjalnie przedstawia swój system operacyjny i sklep z aplikacjami [screeny]
Łukasz Michalik

Google, choć pokonany przez Facebooka na polu sieciowych społeczności, nie odpuszcza. Firma podjęła próbę rozszerzenia swoich wpływów, tym razem w branży systemów operacyjnych.

Około 19:30 czasu polskiego w San Francisco rozpoczęła się prezentacja nowych usług Google'a. Zgodnie z zapowiedziami swoją premierę miały dziś nowy system operacyjny i sklep z aplikacjami.

Chrome OS, bo tak nazywa się system Google'a, to w gruncie rzeczy zmodyfikowana przeglądarka Google Chrome. Filozofia nowego systemu opiera się na założeniu, że wszelkie potrzebne aplikacje mogą być usługami sieciowymi.

Prezentacja Chrome OS
Prezentacja Chrome OS

Zmienia to dotychczasowy sposób korzystania z komputerów. O ile do tej pory oprogramowanie było związanie z platformą sprzętową, to w produkcie Google'a do poprawnego działania aplikacji wystarczy dowolny sprzęt, na którym można uruchomić dedykowaną przeglądarkę.

Takie posunięcie wpisuje się w strategię firmy, stawiającej na otwartość i wieloplatformowość tworzonych rozwiązań, czym Google zdecydowanie różni się od konkurencji. Aplikacje uruchamiane w Chrome OS w praktyce obsługuje się jak kolejne zakładki przeglądarki.

Podczas prezentacji można było zobaczyć kilka robiących wrażenie przykładów możliwości, jakie ma nowy system.

Prezentacja Chrome OS
Prezentacja Chrome OS

Jeszcze na etapie tworzenia nowego systemu Google nawiązał współpracę z wieloma producentami sprzętu, między innymi z większością popularnych producentów laptopów. Wynika to z faktu, że według pierwotnych założeń Chrome OS jest przede wszystkim dedykowany dla urządzeń mobilnych, a w szczególności netbooków.

W związku z tym Google podjął naciski na producentów sprzętu, aby jak najwięcej nowych modeli netbooków wyposażano w dyski SSD. Wynika to z faktu, że użytkownicy Chrome OS nie potrzebują miejsca zajmowanego do tej pory przez różne programy.

Pierwsze informacje na temat nowego systemu można było poznać podczas prezentacji z końca 2009 roku. 19 listopada 2009 został również udostępniony kod źródłowy otwartej wersji systemu - Chromium OS.

Google Chrome OS Open Source Project Announcement

Podczas dzisiejszej prezentacji potwierdzono wcześniejsze informacje.

Istotnym wsparciem dla Chrome OS ma być Chrome Web Store - internetowy sklep z aplikacjami. Google zadbał, by nowy system już na starcie mógł zaoferować sporą bibliotekę programów.

Choć oficjalne otwarcie Chrome Web Store nastąpiło razem z premierą Chrome OS, twórcy aplikacji już od wielu miesięcy mogli dodawać własne programy, korzystając z serwisu z rozszerzeniami dla przeglądarki Chrome.

W czasach gdy coraz większą popularność zdobywają rozwiązania mobilne, strategia Google'a zapowiada się całkiem ciekawie. Czas pokaże, czy kalkulacje firmy z Mountain View okażą się trafne.

Aktualizacja:

Chrome Web Store jest już dostępny dla wszystkich. Wystarczy zajrzeć tutaj :).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.