Impreza Dawne Komputery i Gry już jutro. Przeczytaj wywiad z kolekcjonerem sprzętu

Już jutro o godzinie 10.00 w krakowskim Solvayu ruszy dwudniowa impreza Dawne Komputery i Gry. W programie oczywiście ekspozycja starego sprzętu oraz turniej pierwszych gier sieciowych.

Amstrad CPC-6128 (Fot. Flickr/Soupmeister/Lic. CC by-sa)
Amstrad CPC-6128 (Fot. Flickr/Soupmeister/Lic. CC by-sa)
Wojtek Wowra

Już jutro o godzinie 10.00 w krakowskim Solvayu ruszy dwudniowa impreza Dawne Komputery i Gry. W programie oczywiście ekspozycja starego sprzętu oraz turniej pierwszych gier sieciowych.

Tegoroczna impreza DKiG jest już trzecią z cyklu. Wystawa odbędzie się w Krakowie w Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay" przy ul. Zakopiańskiej 62. Można dojechać tam tramwajami 8, 19 (spod dworca PKP), 22, 23 oraz 40 (ta ostatnia tylko w niedzielę).

Dawne Komputery i Gry będą gościły na Solvayu przez dwa dni - zarówno w sobotę, 16.04, jak i w niedzielę, 17.04, imprezę będzie można zwiedzać w godzinach 10.00 do 18.00.

Szczegółowy program jest dostępny tutaj. Bilety kosztują od 8 zł (standard) do 30 zł (premium, z płytą CD zawierającą 136 starych gier).

Tymczasem publikujemy miniwywiad z Adamem Pacygą, jednym z uczestników imprezy, kolekcjonerem starego sprzętu komputerowego.

vBeta: Od kiedy kolekcjonuje Pan stare komputery? Jak to się zaczęło?

AP: Komputery kolekcjonuję od 2004 r. Moje zbieractwo zaczęło się przypadkowo, od naprawy komputera powierzonego mi przez znajomego. Udało się. W tym samym czasie, przeglądając strony w Internecie, natrafiłem na bogatą kolekcję starych komputerów i złapałem bakcyla.

Jaki był Pana pierwszy komputer kolekcjonerski, a jaki użytkowy?

Moim pierwszym komputerem był ZX Spectrum 48 kb, sprowadzony z Niemiec za spore jak na ówczesne czasy pieniądze, a moim pierwszym kolekcjonerskim komputerem był Schneider CPC 464.

Skąd pozyskuje Pan eksponaty do swojej kolekcji? W jakim są stanie?

Eksponaty pozyskuję z serwisów aukcyjnych, od znajomych oraz z różnych innych, często nietypowych miejsc. Komputery w mojej kolekcji w 90% są w pełni sprawne, pozostałe staram się naprawić sam albo z udziałem znajomych pasjonatów.

Czy istnieje jakiś rynek dla kolekcjonerów?

Jedynym mi znanym rynkiem są serwisy aukcyjne.

Proszę wymienić kilka swoich najcenniejszych eksponatów.

Macintosh SE/30:

Macintosh SE/30 (Fot. starekomputery.pl)
Macintosh SE/30 (Fot. starekomputery.pl)

Oraz Sharp MZ 731:

Sharp MZ 731 (Fot. starekomputery.pl)
Sharp MZ 731 (Fot. starekomputery.pl)

Więcej zdjęć znajdziecie w serwisie starekomputery.pl. Nasza fotorelacja z wystawy Dawne Komputery i Gry już po weekendzie!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.