Internetowe radio z wykrywaczem twojego nastroju
Gdy jesteś wk* odpala się Linkin Park, gdy masz ochotę na relaks włącza się Massive Attack, a gdy potrzebujesz inspirujących dźwięków radio puszcza muzykę eksperymentalną. Czy to nie jest genialne radio?
Gdy jesteś wk* odpala się Linkin Park, gdy masz ochotę na relaks włącza się Massive Attack, a gdy potrzebujesz inspirujących dźwięków radio puszcza muzykę eksperymentalną. Czy to nie jest genialne radio?
Funkcja wykrywacza nastroju tak filtruje wykonawców muzyki oraz ich piosenki, aby pasowały do naszego aktualnego nastroju. Wystarczy określić kilka kategorii, a internetowe radio dopasuje nam muzykę idealnie do danej chwili.
Kolorowe drzewo nastrojów
Taki gadżet oferuje radio Musicovery. Kreując swój filtr nastroju możemy określić pogodę np.: Energetic, Positive. Następnie wybieramy gatunek muzyki spośród 18 proponowanych, z czego każdy jest oznaczony innym kolorem. Rodzaj muzyki możemy także określić za pomocą skali czasu, np.: lata 50-te, 70-te itp. Kolejny krok to poinformowanie radia o naszym nastroju np.: Dark/Calm. Efekt? W radiu słyszymy muzykę odpowiednią do naszego nastroju, pogody i gustów muzycznych. Genialne.
Określ swoje muzyczne DNA
W radiu AUPEO! doborem muzyki „zajmują się” specjalne algorytmy. Najpierw musimy wybrać stację pod kątem ulubionej muzyki, możemy też wpisać swoich ulubionych artystów. Podpowiadamy jeszcze serwisowi w jakim jesteśmy nastroju, a radio dobiera odpowiednią muzykę (jest 10 opcji np.: Happy, Melanholic, Stressful czy Aggressive). Co więcej, Aupeo! kieruje się analizą utworów, których poprzednio słuchaliśmy i które nam się podobały..
Jak się czujesz i co robisz?
Tworząc filtr w radiu Stereomood nie sugerujemy się docelowo gatunkiem muzyki, ale listą dopasowaną do naszego nastroju (np.: happy, energetic, dreamy) oraz sytuacji (np.: just wake up, dinner with friends, jogging). Kategorię nastroju możemy także wybrać z chmury tagów. Ciekawą opcją jest kategoria Sudany Morning. Klikamy i delektujemy się muzyką idealnie dobraną do atmosfery leniwego, niedzielnego poranka.
Emocje na Last.fm
Nie każdy odbiorca muzyki z serwisu last.fm zdaje sobie sprawę, że to popularne radio internetowe posiada poniekąd funkcję określania swoich emocji. Wyszukiwanie polega na dopasowaniu danego słowa związanego z danym uczuciem np.: happy m.in. do tytułu piosenki. Filtr zaproponuje nam przykładowo piosenkę „Shiny Happy People” R.E.M czy „You Could Be Happy” Snow Patrol. Dosyć ciekawy sposób dopasowania muzyki do naszych emocji.
Muzyczne odkrycia
Radio thesixtyone słynie m.in. z tego, że stawia na nowych wykonawców, dzięki czemu możemy poznać nowych artystów i nowe rodzaje muzyki. Odbiorca może wybrać 10 dostępnych emocji np.: love, happy, crazy oraz dodatkowo radio z coverami i remixami. Po wybraniu odpowiedniego nastroju radio serwuje dopasowaną do danej kategorii muzykę.
Gdy przerzuciłam się z normalnego radia na radio internetowe zawsze brakowało mi funkcji dopasowania muzyki do nastroju. Oczywiście nie jest problemem zintegrowanie nastroju smutnego do kanału z rockowymi balladami czy emocji radości do stacji z muzyką popową. Niemniej taka forma doboru muzyki do nastroju jest nieco ograniczona, gdyż zawęża się do tylko jednego gatunku muzycznego. Filtry emocji pozwalają na słuchanie muzyki różnych gatunków, ale dopasowanych melodycznie do naszych uczuć. Małe, a cieszy.
Źródło: mashable.com