Inżynier Apple'a "bawi się" LEGO [wideo]

Jedni budują z nich zamki, inny przeprowadzają przy ich użyciu sekcję żaby. Ten człowiek postanowił wykorzystać je w innym celu. Zrekonstruował antyczny artefakt.

Mechanizm z Antykithiry
Mechanizm z Antykithiry
Piotr Jamrogiewicz

Jedni budują z nich zamki, inny przeprowadzają przy ich użyciu sekcję żaby. Ten człowiek postanowił wykorzystać je w innym celu. Zrekonstruował antyczny artefakt.

Moglibyście pomyśleć, że pracownicy technologicznego sadu z Cupertino spędzają całe dnie, obmyślając nowe koncepcje iPhone'ów czy iPadów. Otóż nic bardziej mylnego. Nie wiem, czy to polityka firmy, zbliżona do Google'a (Googlersom można poświęcić 20% czasu na własne projekty), czy jednorazowa przygoda? To nie jest istotne. Ważny jest efekt.

Mechanizm z Antykithiry/ fot. wikipedia
Mechanizm z Antykithiry/ fot. wikipedia

Otóż jeden z inżynierów Apple'a postanowił zrekonstruować antyczny przyrząd do obliczania pozycji ciał niebieskich. Pochodzący prawdopodobnie z lat 150-100 p.n.e. mechanizm z Antykithiry aż do XVIII wieku naszej ery był uznawany za najbardziej złożony mechanizm stworzony przez człowieka.

konstrukcja
konstrukcja

Andrew Carol postanowił odtworzyć urządzenie, wykorzystując w tym celu popularne klocki. Posłużył się 1500 elementami z serii Technic. Każde z urządzeń mechanicznych składających się na całą konstrukcję przeprowadza obliczenia matematyczne.

Całość natomiast może między innymi przewidywać zaćmienia Słońca i Księżyca lub pokazywać nierównomierny ruch Księżyca na niebie. Niemłoda maszyna w nowym, lżejszym wcieleniu (pierwotnie była wykonana z brązu) robi wrażenie, pokazując tym samym, że na niektóre zabawki nigdy nie będziemy za duzi.

Źródło: hackaday

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.