Istnieje pigułka miłosierdzia i altruizmu. Zażyj ją, a staniesz się lepszym człowiekiem!
Czy można na zawołanie zmienić charakter człowieka? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowodzą, że – przynajmniej na krótki czas – jest to możliwe. Po zażyciu opracowanej przez nich tabletki każdy z nas stanie się życzliwym altruistą! Piękne? A może przerażające?
Społeczeństwo bez złości i agresji
Oglądaliście film „Equilibrium”? Pokazano w nim społeczeństwo na pozór idealne: ludzi bez nienawiści, agresji, negatywnych uczuć i zachowań. Jak to zwykle z dystopijną rzeczywistością bywa, nie wszystko było tak doskonałe, jak na pozór wyglądało, a wpływ na zachowanie ludzi miała codzienna porcja leku o nazwie Prozium.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles pracują nad lekiem o podobnym działaniu. Ich uwagę zwróciła substancja o nazwie tolkapon (3,4-dihydroksy-5-nitrofenyl), używana do tej pory w leczeniu choroby Parkinsona.
Okazuje się, że tolkapon oferuje znacznie więcej – intensyfikuje i przedłuża działanie dopaminy w korze przedczołowej mózgu, wpływając m.n. na poczucie nagrody i motywacji, a także na niektóre z zachowań społecznych. W praktyce zażycie tolkaponu wprawia ludzi w dobry nastrój, a zarazem wpływa na ich poczucie sprawiedliwości i uwrażliwia na los innych.
Tolkapon - eliksir sprawiedliwości?
Badacze dowiedli tego, przeprowadzając próby z udziałem kilkudziesięciu ochotników, którzy mieli za zadanie podzielić otrzymane pieniądze pomiędzy siebie i inną osobę. Ci, którzy zażyli przed tym tolkapon, byli znacznie bardziej hojni i w swoich decyzjach byli bliscy podziału pół na pół. Grupa kontrolna zachowywał większość pieniędzy dla siebie.
Zdaniem badaczy podważa to przekonanie o poczuciu sprawiedliwości, jako stałej cesze charakteru. Jak stwierdził uczestniczący w badaniach Ming Hsu:
Nasze badanie nie odrzuca tego poglądu, jednak wskazuje, że na cechę osobowości można wpływać, modyfikując konkretne szlaki neurochemiczne w mózgu.
Badacze twierdzą, że ich odkrycie ma posłużyć celom terapeutycznym i pomoże w leczeniu osób z zaburzonymi funkcjami społecznymi. Brzmi to całkiem obiecująco, jednak uzyskane wyniki skłaniają do zastanowienia.
Łatwo nami manipulować
Łatwo wyobrazić sobie różne, nie zawsze przez nas pożądane scenariusze. W głowie wykiełkował mi np. podstępny plan zorganizowania zbiórki pieniędzy na jakiś szczytny cel, w czasie której kwestujący częstowaliby darczyńców ciasteczkami z tolkaponem.
Albo dodanie tolkaponu do produktów spożywczych np. w dniu wyborów, przez co głosujący chętniej popieraliby polityków, odwołujących się do tzw. sprawiedliwości społecznej. Przesadzam? Pewnie tak, ale informacja, że tak łatwo można manipulować cechami naszego charakteru, wydaje mi się nieco niepokojąca.
A z drugiej strony – czy w podobny sposób nie działa choćby alkohol? Albo po prostu dobry obiad, po którym czujemy się zrelaksowani i zadowoleni?