Jak efektywnie zapakować plecak na wyprawę?

Wiemy już jaki plecak turystyczny kupić. Teraz pozostaje nam go zapakować. Pakowanie plecaka wydaje się z pozoru czynnością prostą. Przygotowujemy rzeczy które będą nam potrzebne, a następnie upychamy je w plecaku. Dobre rozplanowanie tego jak się spakować to jednak znacznie wyższa szkoła jazdy – dobrze zapakowany plecak nie tylko będzie wygodny w noszeniu i nie spowoduje przedwczesnej utraty sił, ale również pozwoli nam na łatwiejsze zarządzanie tym, co w plecaku mamy. (jak widać na zdjęciu, na przykład psem)

bordelys/Flickr.com
bordelys/Flickr.com
Sabina Stodolak

Wiemy już jaki plecak turystyczny kupić. Teraz pozostaje nam go zapakować. Pakowanie plecaka wydaje się z pozoru czynnością prostą. Przygotowujemy rzeczy które będą nam potrzebne, a następnie upychamy je w plecaku. Dobre rozplanowanie tego jak się spakować to jednak znacznie wyższa szkoła jazdy – dobrze zapakowany plecak nie tylko będzie wygodny w noszeniu i nie spowoduje przedwczesnej utraty sił, ale również pozwoli nam na łatwiejsze zarządzanie tym, co w plecaku mamy. (jak widać na zdjęciu, na przykład psem)

Źle zapakowany plecak to na przykład sytuacja w której nagle na trasie pieszej wędrówki złapie cię letnia burza i zanim uda ci się znaleźć płaszcz przeciwdeszczowy, lub zmienić sandały na pełne buty jesteś już nie tylko całkiem mokry, ale też mokrych jest większość Twoich rzeczy, bo musiałeś je wszystkie wyjąć, aby dokopać się do butów. Jak zatem zapakować plecak z głową?

Przede wszystkim:

  • wszystkie rzeczy zapakuj do foliowych worków. Nie ma nieprzemakalnych plecaków i nawet jeśli do tej pory nigdy nic Ci nie zamokło, to nie znaczy że tym razem nie będzie to „twój pierwszy raz”.  A jeśli okaże się, że na campingu wyciągasz rzeczy nie tylko mokre, ale również zafarbowane od plecaka na błękitno, to wyjazd może nie być najbardziej udany.
  • wszelkie ostre przedmioty, które mogą uszkodzić plecak lub inne rzeczy w plecaku – zabezpiecz. (możesz np. owinąć saperkę ręcznikiem, czy nóż chować w zapasowych butach).
  • nie pakuj do plecaka rzeczy wilgotnych – jeśli nie wysechł ci ręcznik lub śpiwór, przypnij go na zewnątrz plecaka (do troków lub umieść pod siatką, w którą wyposażone są niektóre plecaki)
  • dokumenty umieść w bezpiecznym miejscu, ale tak, abyś nie musiał wyciągać połowy rzeczy, by się do nich dostać. Szczelnie zapakuj je w foliowy worek, by nie przemokły.
  • pieniądze porozkładaj w różnych miejscach plecaka a część noś przy sobie – w ten sposób, nawet jeśli padniesz ofiara kradzieży, nie zostaniesz całkiem bez gotówki.

Zabieramy się do pakowania

Wiele poradników mówi o tym, by na spodzie plecaka umieścić rzeczy objętościowo duże ale jednocześnie lekkie. Jest to słuszna koncepcja, pod warunkiem, że nie pakujesz na sam spód ręcznika i śpiwora. Jak myślisz, co będzie ci szybciej potrzebne? Ręcznik i śpiwór czy koszulki przeznaczone na 3-6 dzień wyprawy? Nie musisz pakować się w ten sposób, by całą odzież jednego rodzaju (np. koszulki, bokserki) pakować do jednego worka – podziel je na paczki (np. dwa podkoszulki i trzy podkoszulki). Możesz wtedy jedną paczkę zapakować na sam spód plecaka, a ręcznik lub śpiwór umieścić wyżej.

Podstawową zasadą pakowania plecaka jest umiejętne rozłożenie obciążenia. Główny ciężar powinien spoczywać w okolicach środka ciężkości (czyli w okolicach części lędźwiowej). Najcięższe rzeczy umieszczamy od strony pleców. Rzeczy muszą być też spakowane ciasno, aby nie było między nimi przestrzeni. Jeśli będzie, rzeczy zaczną przemieszczać się po plecaku, a jego noszenie stanie się katorgą.

Stanowczo nie wolno:

  • umieszczać ciężkich rzeczy (np. namiotu) pod plecakiem – obniżysz środek ciężkości plecaka i będzie ci bardzo trudno go nieść
  • doczepiać sprzętu z boku plecaka tak, aby plecak stał się bardzo szeroki – nie tylko możesz w ten sposób zniszczyć sprzęt jeśli o coś zawadzisz (np. o drzwi w pociągu), ale dodatkowo możesz jeszcze zrobić komuś krzywdę wystającym czekanem.
  • obciążać jednej strony plecaka (np. poprzez pionowe doczepienie namiotu) – przesuniesz wtedy środek ciężkości poza kręgosłup i nie tylko będzie ci niewygodnie, ale możesz też zrobić sobie krzywdę.

Po zapakowaniu plecaka, musisz go jeszcze dopasować do sylwetki. Zakładamy więc plecak, zapinamy pas biodrowy i regulujemy go, zapinamy pas piersiowy, regulujemy szelki. Kiedy plecak będzie dopasowany, podskocz z nim kilka razy aby sprawdzić czy nic się nie przemieszcza, nie uwiera i nie dzwoni. Spróbuj go też kilka razy ściągnąć i założyć. Jeśli coś ma się przesunąć bądź urwać, stanie się to właśnie podczas ściągania lub zakładania plecaka taki test pokaże ci wiec najlepiej, czy dobrze zapakowałeś plecak.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.