Jak odkryć istnienie innych wymiarów?

Pewien amerykański naukowiec twierdzi, że potrafi udowodnić istnienie innych wymiarów. Żeby tego dokonać, potrzebuje jedynie czarnej dziury i orbitującego wokół niej pulsara. Nic prostszego, prawda?

Jak odkryć istnienie innych wymiarów?
Grzegorz Nowak

Pewien amerykański naukowiec twierdzi, że potrafi udowodnić istnienie innych wymiarów. Żeby tego dokonać, potrzebuje jedynie czarnej dziury i orbitującego wokół niej pulsara. Nic prostszego, prawda?

Oprócz tego, że czarne dziury pochłaniają wszystko, łącznie ze światłem, mają też inną właściwość - powoli tracą masę zgodnie z procesem znanym jako promieniowanie Hawkinga. W jego wyniku emitując zaledwie kilka cząsteczek naraz, czarne dziury mają się kurczyć i uwalniać orbitującą wokół nich materię. Jeśli jednak przyjąć istnienie innych wymiarów, zgodnie z teorią strun, czarne dziury powinny tracić masę znacznie szybciej - uciekałaby ona do innych wymiarów. A przynajmniej tak twierdzi John Simonetti z Virginia Tech.

Do czego jest mu potrzebny pulsar? Jeśli udałoby się znaleźć w kosmosie czarną dziurę z orbitującym pulsarem, wtedy naukowiec mógłby zbadać, w jaki sposób dochodzi do utraty masy. Pulsary to gwiazdy neutronowe emitujące promieniowanie elektromagnetyczne. Obserwując zmiany w częstotliwości promieniowania, dałoby się odpowiedzieć na pytanie, jak szybko czarna dziura traci masę i czy zaangażowane są w to inne wymiary.

Zespół Simonettiego uważa, że różnice byłyby znaczące. Według ich obliczeń czarna dziura, która traciłaby masę przez inne wymiary, powoli uwalniałby orbitującego pulsara. Ten ostatni co roku dryfowałby na odległość kilku metrów. W pojedynczym wszechświecie taki proces byłby bardzo powolny i niemożliwy do zaobserwowania.

Wszystko to wygląda pięknie w teorii, znacznie trudniej to udowodnić. Już samo odnalezienie specyficznej pary pulsara i czarnej dziury, którą będzie się dało obserwować za pomocą ziemskiej technologii, nie należy do łatwych. Samo śledzenie kilkumetrowego dryfu odległej gwiazdy też będzie sporym wyzwaniem. Gdyby jednak przypuszczenia naukowca się potwierdziły, zmieniłoby to kompletnie nasze postrzeganie wszechświata.

Źródło: geekosystem.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.