Jak odkryć istnienie innych wymiarów?

Jak odkryć istnienie innych wymiarów?

Jak odkryć istnienie innych wymiarów?
Grzegorz Nowak
22.08.2011 13:00

Pewien amerykański naukowiec twierdzi, że potrafi udowodnić istnienie innych wymiarów. Żeby tego dokonać, potrzebuje jedynie czarnej dziury i orbitującego wokół niej pulsara. Nic prostszego, prawda?

Pewien amerykański naukowiec twierdzi, że potrafi udowodnić istnienie innych wymiarów. Żeby tego dokonać, potrzebuje jedynie czarnej dziury i orbitującego wokół niej pulsara. Nic prostszego, prawda?

Oprócz tego, że czarne dziury pochłaniają wszystko, łącznie ze światłem, mają też inną właściwość - powoli tracą masę zgodnie z procesem znanym jako promieniowanie Hawkinga. W jego wyniku emitując zaledwie kilka cząsteczek naraz, czarne dziury mają się kurczyć i uwalniać orbitującą wokół nich materię. Jeśli jednak przyjąć istnienie innych wymiarów, zgodnie z teorią strun, czarne dziury powinny tracić masę znacznie szybciej - uciekałaby ona do innych wymiarów. A przynajmniej tak twierdzi John Simonetti z Virginia Tech.

Do czego jest mu potrzebny pulsar? Jeśli udałoby się znaleźć w kosmosie czarną dziurę z orbitującym pulsarem, wtedy naukowiec mógłby zbadać, w jaki sposób dochodzi do utraty masy. Pulsary to gwiazdy neutronowe emitujące promieniowanie elektromagnetyczne. Obserwując zmiany w częstotliwości promieniowania, dałoby się odpowiedzieć na pytanie, jak szybko czarna dziura traci masę i czy zaangażowane są w to inne wymiary.

Zespół Simonettiego uważa, że różnice byłyby znaczące. Według ich obliczeń czarna dziura, która traciłaby masę przez inne wymiary, powoli uwalniałby orbitującego pulsara. Ten ostatni co roku dryfowałby na odległość kilku metrów. W pojedynczym wszechświecie taki proces byłby bardzo powolny i niemożliwy do zaobserwowania.

Wszystko to wygląda pięknie w teorii, znacznie trudniej to udowodnić. Już samo odnalezienie specyficznej pary pulsara i czarnej dziury, którą będzie się dało obserwować za pomocą ziemskiej technologii, nie należy do łatwych. Samo śledzenie kilkumetrowego dryfu odległej gwiazdy też będzie sporym wyzwaniem. Gdyby jednak przypuszczenia naukowca się potwierdziły, zmieniłoby to kompletnie nasze postrzeganie wszechświata.

Źródło: geekosystem.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)